Ostatnio Al-Kaida opublikowała w internecie anglojęzyczną instrukcję, jak zbudować domowe urządzenia, mogące wykoleić jadący pociąg. Artykuł Al-Kaidy skłonił Federalną Administrację Bezpieczeństwa Transportu do wysłania specjalnych ostrzeżeń do organów ścigania w całym kraju, aby szczególnie nadzorowały kolej. W specjalnym komunikacie napisano, że na największych dworcach w USA może zajść potrzeba wprowadzenia dokładnej kontroli pasażerów, podobnych do tych stosowanych już na lotniskach.

Pod dyskusję poddano również pomysł, aby ponad 200 tysięcy kilometrów linii torów monitorowały drony wyposażone w kamery wysokiej rozdzielczości. Umożliwiłoby to zatrzymanie pociągu w przypadku próby zniszczenia toru. Drony będą dużo skuteczniejsze w działaniu niż ludzie, dla których w pełni zabezpieczenie infrastruktury kolejowej jest nie lada wyzwaniem.

Amerykańscy śledczy podają, że po akcji przeciw Osamie bin Ladenowi znaleźli dokumenty, z których wynikało, że w rocznice ataków z 11 września 2001 roku terroryści planowali ataki na system kolejowy w USA. Na szczęście nigdy nie doszło do ich realizacji.