Na liście pięciu największych zagranicznych sieci hotelarskich w Grecji pierwsze miejsce zajmuje TUI, a drugie - Thomas Cook, informuje portal Greek Travel Pages. W badaniu Hotel Brands Report, przygotowywanym przez firmę konsultingową GBR Consulting, przeanalizowano rynek przez pryzmat liczby dostępnych pokojów.

TUI ma w Grecji nieco ponad 10 tysięcy pokojów zlokalizowanych w obiektach marek Atlantica, Tui Family Life, Sensimar, Club Magic Life, Club Marmara i Robinson. W sierpniu koncern ogłosił, że kupił spółkę Stella Polaris od greckiego przedsiębiorstwa Greek Karatzis Group, będącego właścicielem terenu na południowym wybrzeżu Krety. W tym miejscu ma powstać kolejny hotel Robinson Club, trzeci już tej sieci.

Thomas Cook ma zaś w Grecji hotele Sentido, Smartline, Sunprime, Sunwing i Casa Cook. W przypadku tej ostatniej marki mowa o dwóch obiektach, jednym na Kos, drugim na Rodos, w planach znajduje się budowa trzeciego - na Krecie. W ostatnim czasie koncern ogłosił, że planuje powiększyć liczbę pokojów (obecnie ma ich około 6 tysięcy), budując kolejne cztery obiekty SunConnect Marina Beach i Mama Lemon na Krecie, Sunprime Pearl Beach na Kos i Smartline Mediterranean na Riwierze Olimpijskiej.

Na trzecim miejscu w zestawieniu znalazła się cypryjska sieć Louis Hotels, która ma dziewięć czterogwiazdkowych obiektów. Na czwartej pozycji jest Starwood z markami Sheraton, The Luxury Collection i Westin, a na piątej - Intercontinental Group, która posiada cztery hotele z sieci Crowne Plaza, Holiday Inn i Intercontinental.

Wśród marek krajowych największa jest nadal firma Mitsis Hotels, która ma 18 obiektów z niemal 5,9 tysiąca pokojów. Na drugim miejscu plasuje się Grecotel z 25 obiektami i prawie 5,1 tysiąca pokojów, na trzecim zaś - Aldemar z siedmioma resortami i prawie 2,6 tysiąca pokojów. Czwarte miejsce należy do Helios Hotels z czterema hotelami na Krecie, a piąte do Sbokos Hotel Group z sześcioma obiektami na Krecie i Rodos.