SLD: Wakacyjny wypoczynek dzieci i młodzieży bez PIT i ZUS

Zwolnienie z PIT i składek na ZUS wydatków pracodawców na zorganizowany letni wypoczynek dzieci i młodzieży - przewiduje projekt noweli ustawy o podatku PIT, który złożył w Sejmie Sojusz Lewicy Demokratycznej

Publikacja: 26.06.2017 16:45

SLD: Wakacyjny wypoczynek dzieci i młodzieży bez PIT i ZUS

Foto: Filip Frydrykiewicz

- Półtora miliona polskich dzieci nie wyjedzie tego lata na wakacje, tak wskazują niedawno zrobione badania. Jedynie 5,5 procent, czyli jedynie 200 - 300 tysięcy polskich uczniów będzie spędzało te wakacje na obozach i koloniach letnich - wskazywał wiceszef SLD Wincenty Elsner podczas poniedziałkowej konferencji prasowej.

- Chcemy to zmienić, chcemy wprowadzić rewolucyjne zmiany, jeśli chodzi o sposób finansowania letniego wypoczynku dzieci - zapowiedział.

Elsner poinformował, że propozycja SLD, która w poniedziałek została złożona w Sejmie w formie petycji, przewiduje, że pieniądze przeznaczane przez pracodawców na sfinansowanie zorganizowanego letniego wypoczynku dzieci i młodzieży będą zwolnione w całości z podatku PIT oraz w całości zwolnione ze składek ZUS.

Ponadto - dodał - pieniądze te, wzorem świadczeń urlopowych pracowniczych miałyby być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów u pracodawcy.

- To byłoby ogromne ułatwienie, ogromna zachęta dla pracodawców, aby w ten sposób gratyfikować pracowników, gdyż wówczas wszystkie pieniądze przeznaczone ze środków obrotowych firmy trafiałyby bezpośrednio do beneficjentów, do dzieci - podkreślił Elsner.

Inicjatywa ustawodawcza przysługuje posłom, Senatowi, prezydentowi oraz rządowi, a także grupie co najmniej 100 000 obywateli. SLD jest obecnie partią pozaparlamentarną, nie może więc złożyć w Sejmie projektu nowelizacji. W Sejmie działa komisja ds petycji; petycje mogą składać m.in. osoby fizyczne, związki zawodowe, związki pracodawców, stowarzyszenia, samorządy społeczne i zawodowe oraz fundacje. Petycja może dotyczyć m.in. oczekiwania dokonania zmian w przepisach.

Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: W Grecji Mitsis nie do pobicia
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017 pomaga w pracy agenta
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: „Strelicje" pokonały „Ślicznotkę"
Turystyka
Turcy mają nowy pomysł na all inclusive
Turystyka
Włoskie sklepiki bez mafijnych pamiątek