- Każdego roku odwiedza nas ok. 90 tys. osób. Niektórzy wracają wiele razy. Z myślą o nich odświeżyliśmy ekspozycję, by była ciekawsza i nowocześniejsza. Czy nam się to udało, to ocenią zwiedzający, ale pierwsze sygnały są takie, że muzeum się bardzo podoba. Idąc z duchem czasu, postanowiliśmy, że będzie ono bardziej multimedialne i interaktywne. Zwiedzający mogą m.in. lepiej poznać rodzinę Habsburgów, która założyła browar – mówi Dadej.

Zdaniem burmistrza Żywca Antoniego Szlagora Muzeum jest ważnym elementem na turystycznej mapie miasta. - Turyści wiedzą, z czego miasto jest najbardziej znane, i dlatego odwiedzają Muzeum Browaru. Potem jadą tam, gdzie żyli Habsburgowie, którzy założyli browar. Zwiedzają zamek i park, a także konkatedrę. Idą też na miejski rynek. Ten szlak pokazuje Żywiec nie tylko przez pryzmat piwa, ale także poprzez przywiązanie do tradycji i historii – wyjaśnia Szlagor.

Muzeum w Żywcu powstało w starych piwnicach browaru, w których niegdyś istniała leżakownia. Otwarte zostało we wrześniu 2006 r. W salach o łącznej powierzchni ponad 1,6 tysiąca metrów kwadratowych zgromadzono setki eksponatów, obrazujących historię browaru w Żywcu w ciągu 160 lat istnienia. Są w nim m.in. historyczne sprzęty wykorzystywane przy warzeniu piwa, szkło – butelki i kufle, a także dawne reklamy. Wewnątrz zobaczyć można m.in. odwzorowaną żywiecką ulicę z galicyjskich czasów, karczmę z multimedialnym barmanem opowiadającym o zaletach piw, a także wnętrze ekskluzywnego bufetu z lat 30. XX wieku. Muzeum Browaru w Żywcu jest częścią Szlaku Zabytków Techniki Śląska oraz Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego.

Browar w Żywcu został założony w połowie XIX wieku przez arcyksięcia Albrechta Fryderyka Habsburga. Zakład zbudowano w podżywieckiej wiosce na gruncie zwanym Pawlusiem. Kamień węgielny pod budowę Browaru został położony 16 czerwca 1852 roku, a budowa została zakończona pięć lat później. Za datę założenia żywieckiego Browaru przyjmuje się jednak rok 1856, kiedy to dokonano rejestracji, a także uwarzono i sprzedano pierwsze hektolitry piwa. Obecnie browar należy do koncernu Heineken.