Wśród polskich użytkowników Kayaka Warszawa jest najpopularniejszym kierunkiem zarówno u szukających luksusowego pobytu, jak i tych, którzy pragną niskim kosztem odwiedzić nowe miejsce. Podróżni, którzy chcą ograniczyć koszty wyjazdu i wybiorą tańsze warianty zakwaterowania, mogą liczyć na nocleg za średnio 129 złotych. Tymczasem nocleg w hotelu 4- i 5-gwiazdkowym to wydatek rzędu 316 złotych. Kolejne dwa miejsca w rankingu zajęły Kraków i Wrocław. W Krakowie oferty tanich hoteli wynoszą średnio 117 złotych za noc, a luksusowych — 390 złotych. Podobnie stawki kształtują się we Wrocławiu, gdzie doba w hotelu 1- i 2-gwiazdkowym kosztuje 137 złotych, natomiast w 4- i 5-gwiazdkowym — 351 złotych.

Najmniejsze różnice cenowe między hotelami tanimi i luksusowymi można zauważyć na przykładzie średnich cen w Poznaniu. Za nocleg w hotelu 1- i 2-gwiazdkowym w stolicy Wielkopolski podróżni zapłacą 129 złotych, a w 4- i 5- gwiazdkowym — 289 złotych. Inaczej sytuacja wygląda w nadmorskim Sopocie. Jedna noc w najtańszym sopockim hotelu kosztuje średnio 191 złotych. Za dodatkowe gwiazdki trzeba natomiast znacznie dopłacić — jednodniowy pobyt w 4- i 5-gwiazdkowym hotelu to wydatek rzędu 589 złotych. Takie koszty noclegów sprawiają, że Sopot jest najdroższym kierunkiem w obu kategoriach.

Amsterdam, Barcelona i Berlin prowadzą w rankingu miast, w których podróżni są bardziej skłonni do rezerwowania luksusowych hoteli. W Berlinie za hotel 4- i 5-gwiazdkowy polscy użytkownicy Kayaka zapłacą średnio 429 złotych, natomiast ten sam standard w Nowym Jorku kosztuje już 1206 złotych za noc. Nocleg w tanim amerykańskim hotelu to wydatek 297 złotych za noc. Najwięcej za luksusowy nocleg w Europie — 745 złotych — polscy podróżni zapłacą natomiast w Amsterdamie.

Analiza powstała w oparciu o wyszukiwania hoteli na Kayak.pl w przedziale czasowym od 01 stycznia do 15 października 2016 roku. Ceny hoteli 1- i 2-gwiazdkowych oraz 4- i 5-gwiazdkowych to średnie ceny noclegu w dowolnym terminie w przedziale czasowym od 01 stycznia do 31 grudnia 2016 roku. Ceny podane są w złotówkach i dotyczą pobytu w hotelu na jedną noc, w pokoju dwuosobowym w 2016 roku.