Lufthansa ma nową ofertę dla pilotów

Niemieckie linie lotnicze Lufthansa złożyły nową propozycję strajkującym pilotom. Podkreślają pilną konieczność uchronienia przedsiębiorstwa przed dalszymi stratami i zapewnienia pasażerom serwisu, jakiego oczekują

Publikacja: 30.11.2016 14:55

Lufthansa ma nową ofertę dla pilotów

Foto: AFP

Związek zawodowy pilotów Cockpit (VC) nie ustosunkował się jeszcze do tej propozycji, przewidującej podwyżkę płac w dwóch etapach, łącznie o 4,4 procent i jednorazowe świadczenie, bez żadnych dodatkowych warunków. Poprzednio linie żądały od pilotów m.in. zgody na podniesienie wieku uprawniającego do przejścia na wcześniejszą emeryturę, ale zastrzegały, że może to być przedmiotem negocjacji z udziałem mediatora. Lufthansa ma nadzieję, że ta nowa propozycja będzie podstawą postępowania mediacyjnego.

Dzisiaj z powodu strajku pilotów Lufthansa odwołała 890 połączeń, co dotknie prawie 100 tysięcy pasażerów lotów daleko- i krótkodystansowych. To już 15. strajk pilotów niemieckiego flagowego przewoźnika od kwietnia 2014 roku.

Związek Cockpit od ubiegłego tygodnia organizuje strajki zapowiadane z 24-godzinnym wyprzedzeniem w ramach sporu płacowego z kierownictwem Lufthansy. VC zapowiedział możliwość przedłużenia obecnego protestu na kolejne dni.

Piloci strajkowali też wczoraj, powodując odwołanie 816 lotów krótkodystansowych, z których zamierzało skorzystać 82 tys. pasażerów. W środę strajk objął również połączenia dalekodystansowe. Akcja protestacyjna pilotów trwała również przez cztery dni w zeszłym tygodniu, od środy do soboty. Łącznie doprowadziło to do odwołania ok. 4,5 tysiąca lotów.

Rzecznik Lufthansy powiedział dziś, że strajki kosztują przewoźnika ok. 10-15 mln euro dziennie. Jak dodał, w rezultacie podjętych przez pilotów akcji protestacyjnych Lufthansa odwołuje także 40 lotów zaplanowanych na jutro. Dotychczas strajki nie odbiły się na działalności należących do Lufthansy spółek: Germanwings, Eurowings, Austrian Air i Swiss.

Tłem strajków jest prowadzony od ponad dwóch lat spór płacowy między związkowcami a zarządem Lufthansy. VC domaga się podwyżek o 3,66 procent rocznie, licząc wstecz od 2012 roku.

Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: W Grecji Mitsis nie do pobicia
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017 pomaga w pracy agenta
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: „Strelicje" pokonały „Ślicznotkę"
Turystyka
Turcy mają nowy pomysł na all inclusive
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Turystyka
Włoskie sklepiki bez mafijnych pamiątek