Hotelarska grupa uzgodniła z Erste Group warunki nabycia zwrotnego (buy back) pięciu hoteli w Budapeszcie.

Jak podała spółka, transakcja dotyczy hoteli, które są obecnie prowadzone pod markami Accor na podstawie umów leasingowych - Mercure Budapest Korona, Ibis Styles Budapest Center, Ibis Budapest City, Ibis Budapest Centrum i Mercure Budapest Buda - za 64,3 mln euro netto.

- Jak zwracaliśmy uwagę w naszym ostatnim raporcie analitycznym z 21 listopada, spółka akcentowała już wcześniej chęć odkupu poszczególnych obiektów będących w leasingu. Jest to bezpośrednio realizacja strategii zwiększania bazy własnych hoteli. Z naszych szacunków wynika, że Orbis odkupił ok. 1150 pokojów w pięciu obiektach. Średnia cena odkupu to ok 56 tysięcy euro za pokój. Zakładamy, że ustalona kwota nabycia jest optymalna dla spółki i w średnim i dłuższym okresie przyniesie wartość dodaną dla akcjonariuszy mniejszościowych poprzez wyeliminowanie kosztów czynszu – skomentowali analityc Dm BDM.

Na koniec III kwartału Orbis miał 460 milionów złotych gotówki, uwzględniając 200 milionów złotych pozyskanych z lipcowej emisji obligacji. Niedawno w rozmowie z "Parkietem" Gilles Clavie, prezes Orbisu, podał, że spółka chce częściowo je spożytkować, powiększając sieć hoteli o najbardziej obiecujące lokalizacje w największych miastach regionu Europy Środkowej.

- Cały czas analizujemy potencjalne projekty hotelowe pod kątem ich opłacalności. Rozglądamy się za możliwościami przejęć atrakcyjnych obiektów. Jednocześnie nie wykluczamy kolejnych transakcji wykupu hoteli z leasingu tam, gdzie jest to możliwe, co powinno przełożyć się na oszczędności kosztowe dla grupy – wyjaśnił.