Zmiana dotyczy wszystkich krajów Unii Europejskiej, Szwajcarii i innych państw, między innymi Kanady i Izraela. Dotychczas Polacy, którzy chcieli odwiedzić Kazachstan, musieli uzyskać wizę w ambasadzie tego kraju. Dokumentu nie można było otrzymać na przejściach granicznych, jak to ma miejsce w niektórych państwach. Co prawda teoretycznie taka możliwość istniała, jednak była praktykowana tylko przy ważnych wydarzeniach, jak na przykład międzynarodowe konferencje, a procedura wymagała przedstawienia wielu dokumentów. Obywatele części krajów europejskich, m.in. Niemcy, już wcześniej mogli jednak podróżować do Kazachstanu bez wizy. Pobyt mógł jednak trwać maksymalnie 15 dni.

Przedstawiciele kazachskiej branży turystycznej nie kryją zadowolenia z nowelizacji przepisów. Cytowany przez portal Travel One Sven Gossow, dyrektor sprzedaży w Air Astana na rynki niemieckojęzyczne, mówi, że przewoźnik cieszy się z rozszerzenia możliwości bezwizowego podróżowania na inne kraje, co z pewnością pozytywnie wpłynie na dalszy wzrost ruchu turystycznego z Europy do Kazachstanu.

W przyszłym roku w Astanie ma odbyć się wystawa Expo 2017. Nowe regulacje wizowe mogą więc stać się dodatkowym magnesem przyciągającym odwiedzających.