Koncern Irkut zaprezentował dziś MS-21-300 rosyjskim vipom, z premierem Dmitrijem Miedwiediewem na czele.

- Kilka lat temu postanowiliśmy stworzyć samolot, który zajmie ważne miejsce na światowym rynku. Wierzymy, że będzie najlepszy w swojej klasie - stwierdził na prezentacji samolotu Oleg Demczenko, prezes Irkutu. Pierwszy lot samolot ma odbyć zimą - między grudniem tego, a lutym przyszłego roku. Do końca 2018 roku trzy pierwsze egzemplarze maszyny dostanie Aerofłot.

Samolot, według zapewnień konstruktorów, został stworzony na bazie najnowszych technologii XXI wieku i celuje w najbardziej pojemny rynek - lotów średniego zasięgu. MS-21 ma zwiększony kadłub dzięki czemu w środku jest więcej miejsca i przewoźnicy mogą wybrać pasującą im kombinację umieszczenia foteli i odległości między nimi; fotele mają zainstalowany system rozrywki pokładowej. Maszyna zabiera od 135 do 165 osób w modelu 200 lub od 163 do 211 w modelu 300.

Rozwiązania napędu zapewniają konkurencyjność samolotu w zużyciu paliwa i niższych kosztach eksploatacji; maszyna spełnia najostrzejsze normy ochrony środowiska i może latać we wszystkich strefach klimatycznych bez przerw sezonowych. MS-21-300 daje przewoźnikom możliwość skrócenia czasu przebywania na lotniskach o 20 procent. Jak podaje producent, szerokie przejścia i półki bagażowe pozwalają pasażerom szybko i wygodnie ulokować się i opuścić samolot.

Irkut ma już potwierdzone zamówienia na 175 maszyn a niepotwierdzone na dalsze 100. Najwięcej, bo 50 sztuk, zamówił Aerofłot.