Trójmiasto to stały punkt wakacyjnych zestawień – na liście najpopularniejszych miejscowości klientów serwisu rezerwacyjnego hotele.pl znalazły się Gdańsk i Sopot, które w ogólnej opinii nie uchodzą za najtańsze miejsca na urlop. Okazuje się, że w tym roku średnie ceny w obu miastach spadły. W Gdańsku średnio za dobę w wakacje trzeba zapłacić 262 zł, czyli o 5 procent mniej niż przed rokiem. Z kolei w Sopocie średnia cena to 422 zł, czyli o ponad 10 procent taniej niż rok temu.

Choć ceny generalnie spadły, to jednak w obiektach poszczególnych kategorii można zaobserwować wzrosty. Decydując się na wakacyjny pobyt w Gdańsku, w tym roku turyści najchętniej wybierają pensjonaty, czy domy wczasowe, w których dokonano co trzeciej rezerwacji. Średnia cena za dobę wzrosła w nich o prawie 6 procent, do 162 złotych. O ponad 4 procent mniej rezerwacji obejmuje hotele z 4 gwiazdkami, w których średnia cena wynosi 296 złotych.

Podobnie preferencje turystów kształtują się w Sopocie, gdzie prawie 30 procent rezerwacji dotyczy w te wakacje pensjonatów i domów wypoczynkowych. Największy wzrost zainteresowania odnotowały tu hotele 2-gwiazdkowe, których udział w ogólnej liczbie rezerwacji wzrósł o 10 procent. Średnio za dobę w pensjonacie w Sopocie zapłacić trzeba 108 złotych.

Zakopane to wakacyjny cel podróży, w którym ceny noclegu rezerwowanego przez hotele.pl wzrosły w tym roku o 17 procent, do poziomu 268 złotych. Turyści wybierający wakacje pod Tatrami, najczęściej rezerwowali nocleg w hotelach 3-gwiazdkowych, gdzie średnia cena wyniosła 212 złote, czyli ponad 40 procent więcej niż przed rokiem. Najtańsze są tu obiekty z kategorii "pensjonaty i domy wypoczynkowe", w których średnia cena za dobę w te wakacje to 87 złotych.

Listę pięciu najpopularniejszych miejsc wakacyjnego wypoczynku zamykają Kołobrzeg i Giżycko. Ten pierwszy z 4-procentowym wzrostem średniej ceny, która wynosi w tym roku 301 złotych. Największy wzrost średniej ceny odnotowały kołobrzeskie hotele 4-gwiazdkowe, w których za dobę trzeba zapłacić o 21 procent więcej niż przed rokiem, czyli 266 złotych. Z kolei Giżycko odnotowuje w tym roku ponad 40-procentowy spadek średniej ceny za dobę do 210 złotych. Za nocleg w hotelach 3-gwiazdkowych trzeba zapłacić 194 złote.