W uroczystości wzięli udział prezydenci Ukrainy i UEFA Wiktor Janukowycz i Michel Platini. Szef państwa podkreślił, że w ramach przygotowań do Euro 2012 zrobiono w jego kraju bardzo dużo: oddawane do użytku są nowe terminale lotnisk, zbudowano stadiony i drogi. Wiktor Janukowycz dodał, że prace będą trwały do ostatniego momentu. - Nawet w ostatnią noc będziemy sprzątać i czekać na gości - zaznaczył. Michel Platini podkreślił, że z nowej infrastruktury transportowej skorzystają nie tylko kibice, ale też zwykli Ukraińcy.

Dotąd pasażerowie korzystali ze starego terminalu zbudowanego jeszcze w 1955 roku. W ciągu godziny mógł on obsłużyć 300 przylatujących pasażerów i 220 odlatujących. Nowy ponad dwa razy więcej. Na razie nie wiadomo, jak będzie on wykorzystywany po Euro 2012. Władze twierdzą, że prowadzą negocjacje z liniami lotniczymi, ale nie ujawniają ich nazw.

Platini skrytykował też podwyżki cen noclegów w ukraińskich hotelach. - Nie można zmieniać ceny za nocleg z 40 - 100 euro do 500 - dodał. Ukraińskie władze zapewniają, że zostaną przeprowadzone "rozmowy profilaktyczne" z właścicielami hoteli. Ma w nich uczestniczyć między innymi służba podatkowa, która na Ukrainie często staje się batem na nieposłusznych przedsiębiorców.