Mieszkańcy polskich miast, które będą gościć Euro 2012, są zadowoleni z inwestycji, jakie powstały przy tej okazji – wynika z sondażu Instytutu Homo Homini.

– Co ciekawe, bardziej cieszy ich rozbudowa portów lotniczych i dróg niż budowa samych stadionów – mówi „Rz" Marek Gieorgica z firmy Clear Communication Group, która zamówiła badania.

Jak wynika z badania, 96 proc. mieszkańców Poznania i Gdańska jest zadowolonych z rozbudowy tamtejszych lotnisk. 88 proc. mieszkańców stolicy wyraża zadowolenie z remontu Dworca Centralnego, a91 proc. wrocławian jest zadowolonych z wybudowania autostradowej obwodnicy tego miasta.

W wypadku stadionów entuzjastów jest nieco mniej. W Warszawie zadowolonych z powstania Stadionu Narodowego jest 82 proc. badanych. Radość z powstania stadionów we Wrocławiu, w Poznaniu i Gdańsku wyraża odpowiednio: 76 proc., 75 proc. oraz 72 proc. badanych.

– Być może wpływ na takie wyniki ma fakt, że w ostatnich miesiącach głośno było o problemach związanych z ich działaniem – mówi Gieorgica i podaje przykład Poznania, w którym od wielu miesięcy mówi się o problemach z murawą. – Nic zatem dziwnego, że na pytanie, czy stadion dobrze służy miastu, zdecydowanie „tak" odpowiada zaledwie 33 proc. badanych. 42 proc. z nich odpowiada, że raczej tak – podkreśla.