Latem co piątą złotówkę wydajemy na podróże

Pixabay

Zbliża się lato. Jak wynika z European Summer Barometer coraz więcej pieniędzy wydajemy w sezonie letnim na wyjścia do restauracji, barów i klubów

Wizyty w lokalach gastronomicznych to największa część polskich wakacyjnych wydatków: 19 procent to o 7,5 punktu procentowego więcej niż średnia europejska. Ważną rolę odgrywają także podróże po kraju, które stanowią prawie 18 procent wydatków w sezonie letnim. Kolejną grupą kosztów są te związane z wydatkami osobistymi i na członków rodziny (12 procent). Polacy wydają na zakup odzieży mniej niż przeciętny Europejczyk (9 procent wakacyjnych wydatków).

Tymczasem w Bułgarii ekonomiści zwracają uwagę na wysokie koszty związane z pielęgnacją ogrodu (prawie 23 procent wydatków Bułgarów). Zaś dla Litwinów ważną pozycją, stanowiącą 7,5 procent rozchodów, są wakacyjne zajęcia dla dzieci. Szwedzi bardzo często ponoszą natomiast koszty wyjazdów zagranicznych (14 procent letnich wydatków).

Według badań GUS sytuacja materialna gospodarstw domowych w Polsce poprawia się z roku na rok. Osiągają one coraz wyższe dochody i choć coraz więcej wydają, wzrasta także nadwyżka dochodów nad wydatkami. – Dzięki programowi „500 plus” polskie rodziny stać na coraz więcej, potwierdzają to dane GUS o sprzedaży detalicznej – podaje szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska.

GUS podał, że sprzedaż detaliczna w marcu tego roku wzrosła o 9,7 procent w ujęciu rocznym, a w miesięcznym – o 16,5 procent. Najbardziej wzrosła sprzedaż paliw (w ujęciu rocznym o 23,6 procent), odzieży i obuwia (o 20,3 procent), mebli, AGD i RTV (18,1 procent), prasy i książek (o 17,8 procent). Wynagrodzenia w marcu wzrosły o 5,2 procent, a zatrudnienie o 4,5 procent w ujęciu rocznym.

Jak pokazują badania, rodziny wydają pieniądze ze świadczenia na odzież, obuwie, rodzinne wakacje, wycieczki i wyjazdy szkolne dla dzieci, a także wydatki związane z edukacją, takie jak książki i pomoce naukowe oraz dodatkowe zajęcia.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Holenderskie linie lotnicze chcą zastąpić samoloty pociągami

Pasażerowie holenderskich linii lotniczych KLM, którzy po 29 marca będą podróżować między Amsterdamem i ...

Jarosław Jeschke opuszcza Small Planet. Zmiana na stanowisku dyrektora

Jarosław Jeschke, menedżer który prowadził polską spółkę z grupy Small Planet od momentu kiedy ...

Kolej linowa na Kasprowy Wierch już naoliwiona

Dzisiaj, po kilkudniowej przerwie związanej z sezonowym przeglądem technicznym, Polskie Koleje Linowe uruchomiły kolejkę ...

Tureccy hotelarze fundują Niemcom wakacje

Zaostrzenie przez niemiecki MSZ komunikatu o podróżach do Turcji zaniepokoiło tamtejszych hotelarzy. By pokazać ...

Lublinowi przybędzie hotel ibis Styles

Otwarcie obiektu przy alei Solidarności 7 nieopodal Starego Miasta planowane jest na październik. Inspiracją ...

W lotnictwie brakuje kadr

Branża lotnicza boryka się z niedoborem mechaników, pilotów, personelu pokładowego i naziemnego. Sam Centralny ...