Latem co piątą złotówkę wydajemy na podróże

Pixabay

Zbliża się lato. Jak wynika z European Summer Barometer coraz więcej pieniędzy wydajemy w sezonie letnim na wyjścia do restauracji, barów i klubów

Wizyty w lokalach gastronomicznych to największa część polskich wakacyjnych wydatków: 19 procent to o 7,5 punktu procentowego więcej niż średnia europejska. Ważną rolę odgrywają także podróże po kraju, które stanowią prawie 18 procent wydatków w sezonie letnim. Kolejną grupą kosztów są te związane z wydatkami osobistymi i na członków rodziny (12 procent). Polacy wydają na zakup odzieży mniej niż przeciętny Europejczyk (9 procent wakacyjnych wydatków).

Tymczasem w Bułgarii ekonomiści zwracają uwagę na wysokie koszty związane z pielęgnacją ogrodu (prawie 23 procent wydatków Bułgarów). Zaś dla Litwinów ważną pozycją, stanowiącą 7,5 procent rozchodów, są wakacyjne zajęcia dla dzieci. Szwedzi bardzo często ponoszą natomiast koszty wyjazdów zagranicznych (14 procent letnich wydatków).

Według badań GUS sytuacja materialna gospodarstw domowych w Polsce poprawia się z roku na rok. Osiągają one coraz wyższe dochody i choć coraz więcej wydają, wzrasta także nadwyżka dochodów nad wydatkami. – Dzięki programowi „500 plus” polskie rodziny stać na coraz więcej, potwierdzają to dane GUS o sprzedaży detalicznej – podaje szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska.

GUS podał, że sprzedaż detaliczna w marcu tego roku wzrosła o 9,7 procent w ujęciu rocznym, a w miesięcznym – o 16,5 procent. Najbardziej wzrosła sprzedaż paliw (w ujęciu rocznym o 23,6 procent), odzieży i obuwia (o 20,3 procent), mebli, AGD i RTV (18,1 procent), prasy i książek (o 17,8 procent). Wynagrodzenia w marcu wzrosły o 5,2 procent, a zatrudnienie o 4,5 procent w ujęciu rocznym.

Jak pokazują badania, rodziny wydają pieniądze ze świadczenia na odzież, obuwie, rodzinne wakacje, wycieczki i wyjazdy szkolne dla dzieci, a także wydatki związane z edukacją, takie jak książki i pomoce naukowe oraz dodatkowe zajęcia.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Radom: Umowa ze Sprint Airem tylko do niedzieli

Tylko do 29 października obowiązuje aktualna umowa Portu Lotniczego Radom z jego jedynym przewoźnikiem ...

Condor prosi o pomoc publiczną. Chce 200 milionów euro

Największy niemiecki przewoźnik czarterowy Condor zwrócił się do swojego rządu o pomoc publiczną w ...

Ryanair poleci z Gdańska do Burgas

Ryanair ogłosił dziś otwarcie w przyszłym roku sezonowego połączenia z Gdańska do Burgas w ...

Prezes Neckermanna: Agenci zauważyli, że się zmieniamy i chcą nas sprzedawać

Sprzedaż wycieczek w biurze podróży Neckermann wzrosła rok do roku o 50 procent. Na ...

Polski Bus także po ukraińsku

Serwis rezerwacyjny Polskiego Busa jest już w całości dostępny w języku ukraińskim. To odpowiedź ...

Polonus ma nowego szefa

Piotr Pogonowski, znany wcześniej jako dyrektor marketingu i PR na Europę środkowo-wschodnią w Polskim ...