To istotna decyzja kończąca serię wycofywania ograniczeń w podróżowaniu z i do Chin. Proces ich luzowania po trzech latach restrykcji rozpoczął się w marcu. Bez testu można wjechać od środy, 30 sierpnia - podał rzecznik MSZ Wang Wenbin.

Chiny w styczniu zniosły obowiązek kwarantanny dla własnych obywateli podróżujących z zagranicy, a w ciągu ostatnich kilku miesięcy stopniowo poszerzały listę krajów, do których Chińczycy mogą podróżować i zwiększały liczbę lotów międzynarodowych. Do listy bezpiecznych kierunków władze dopisały na początku sierpnia Polskę.

Pekin zakończył twardą krajową politykę „zero Covid” dopiero w grudniu, po latach drakońskich ograniczeń, które czasami obejmowały zamykanie całych miast i długie kwarantanny dla osób zakażonych.

W ramach tych środków przyjeżdżający podróżni byli zobowiązani do tygodniowej izolacji w hotelach wyznaczonych przez rząd. W niektórych przypadkach mieszkańcy byli zamykani w domach.

Napięcie na tym tle spowodowało, że w listopadzie 2022 roku w dużych miastach, w tym w Pekinie, Szanghaju, Kantonie, wybuchły protesty. Kiedy w grudniu władze nagle zniosły większość wewnętrznych ograniczeń covidowych, nadeszła fala infekcji, która spowodwała zatory w szpitalach i wypełniła kostnice. Zdaniem amerykańskich ekspertów mogło doprowadzić do prawie 2 milionów dodatkowych zgonów w ciągu dwóch miesięcy. Oficjalne szacunki mówiły o 60 tysiącach zgonów w ciągu miesiąca od zniesienia restrykcji.