Traveldata: Zatrzymanie podwyżek w biurach podróży

W minionym tygodniu średnia cena wycieczki z wylotem między 30 sierpnia i 5 września 2021 roku spadła o 21 złotych – podaje Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata w najnowszym, cotygodniowym raporcie z badania cen w biurach podróży*.

Publikacja: 24.08.2021 10:50

Traveldata: Zatrzymanie podwyżek w biurach podróży

Foto: Fot. AFP

Ta sytuacja przełamuje trend trwający od wielu tygodni (wtedy średnia cena dotyczyła wyjazdów w pierwszym tygodniu sierpnia), kiedy średnia cena rosła (z jednotygodniową przerwą), i to całkiem pokaźnie: o 41, 30, 359, 157 i 10 złotych, wcześniej spadła o 11 złotych, a jeszcze wcześniej wzrastała o 25, 5, 16, 26, 134, 10, 8, 11, 77 i 4 złote.

W minionym tygodniu najbardziej touroperatorzy przecenili wycieczki do Kalabrii – średnio o 286 złotych. Mniejsze spadki objęły Maroko i Lanzarote – o 205 i 185 złotych.

Największy wzrost cen wyjazdów, po 129 złotych, Traveldata zauważyła w wypadku wypoczynku w Szarm el-Szejk i na Sardynii. O 107 złotych potaniały podróże na Zakintos.

Zmiany cen wycieczek w ostatnim tygodniu obrazuje mapa.

""

turystyka.rp.pl

W minionym tygodniu w wypadku wylotów na późne wakacje z biurem podróży między 30 sierpnia i 5 września, przeważały spadki cen wycieczek. Największy z nich miał miejsce na Wyspach Kanaryjskich i wyniósł średnio 75 złotych. Mniejsze miały miejsce w odniesieniu do Grecji i Turcji – o 33 i 4 złote.

Wzrost cen wyjazdów Traveldata odnotowała natomiast w wypadku Egiptu i w Bułgarii – o 108 i 39 złotych.

Dalaman – 1200 złotych drożej

Instytut porównał też średnią cenę z tego roku ze średnią z poprzedniego sezonu. Badanie pokazało, że ta pierwsza była wyższa o 375 złotych. Był to w tym sezonie, od połowy listopada 2020, już dziesiąty kolejny przypadek wyższych cen niż w sezonie ubiegłym oraz jednocześnie kolejny rekordowy. W ośmiu poprzednich zestawieniach średnie ceny wzrastały o 350, 177, 949, 603, 335, 270, 164, 107 i 62 złote – wskazują autorzy raportu.

Żaden z monitorowanych przez Traveldatę kierunków nie był tańszy niż rok wcześniej. Jeśli zaś chodzi o wzrost, to największy odnotowała ona w wypadku Dalamanu – o 1247 złotych. Bardzo dużo skoczyły też, licząc rok do roku, ceny takich kierunków jak Fuerteventura i Teneryfa – o 863 i 730 złotych.

Jak ceny paliwa i kurs złotego mógł wpłynąć na ceny w biurach podróży? Traveldata sprawdziła, że cena paliwa lotniczego wyniosła w zeszłym tygodniu 2,66 złotego za litr, co oznaczało 50,3-tową podwyżkę, licząc rok do roku.

Z kolei w relacji z euro i amerykańskim dolarem złoty kolejny raz był słabszy niż przed rokiem. W rocznych uśrednionych rozliczeniach turystycznych osłabienie to wyniosło 5,4 procent.

W związku z tym wzrost kosztów organizatorów wyjazdów wyniósł 205 – 215 złotych, szacuje Traveldata.

„Znaczny spadek cen ropy naftowej jaki wystąpił w ostatnich dwudziestu dniach na rynkach światowych daje nadzieję na adekwatną (czyli większą niż dotychczas) zniżkę cen paliwa lotniczego, co powinno sprzyjać niższym kosztom organizowania wycieczek” – dodają autorzy.

""

turystyka.rp.pl

W wypadku wszystkich głównych kierunków wyjazdów ceny wycieczek były znacząco wyższe niż przed rokiem. Najmniejszy wzrost kolejny raz miał miejsce w odniesieniu do Egiptu, bo średnia cena przewyższała zeszłoroczną o 191 złotych. Pozostałe kierunki drożały wyraźniej: Grecja o 299 złotych, Bułgaria o 391 złotych, Turcja o 423 złote, a Wyspy Kanaryjskie – o 731 złotych.

Jeśli chodzi natomiast o kierunki mniej uczęszczane najbardziej podskoczyły ceny wycieczek na Cypr, do Hiszpanii kontynentalnej i do Włoch – o 658, 486 i 357 złotych. Zdrożały też, ale w mniejszej skali, wrześniowe wakacje w Tunezji, Portugalii, na Malcie i w Albanii – o 115, 145, 171 i 208 złotych.

TUI na czele najniższych cen

W rocznych porównaniach cen wycieczek w szczycie sezonu lato 2021 u dużych i średnich organizatorów obniżyły się one jedynie w biurze Sun & Fun – o około 52 złotych, przy czym spadek wynikał z wystąpienia rocznych porównań jedynie dla Egiptu i Tunezji kontynentalnej. W ofertach pozostałych organizatorów średnie roczne ceny wzrosły w granicach od 50 (Best Reisen) do nawet 760 złotych – opisuje wynik swojego badania Traveldata.

W liczbie najniższych bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w wypadku 30 kierunków sezonu letniego, w trzech kategoriach hoteli, na pierwszych miejscach znalazły się TUI Poland z liczbą 41 ofert, Itaka z liczbą 23 ofert i Rainbow z liczbą 19 ofert.

W zeszłym tygodniu najwięcej najtańszych ofert wypoczynku w Egipcie miały Sun & Fun (6) i TUI Poland (4), w Grecji TUI Poland (6) i Itaka (5), a także Rainbow, Exim Tours i Neckera (po 4), na Wyspach Kanaryjskich TUI Poland (10) i Itaka (7), w Turcji Coral Travel (9) i TUI Poland (6), w Tunezji Coral Travel i Sun & Fun (po 4), a w Bułgarii TUI Poland i Ecco Holiday (po 2 oferty).

Wobec okresu sprzed roku biuro TUI Poland umocniło swoją pozycję konkurencyjną w Egipcie, a biuro Itaka w Grecji, Tunezji, Turcji, Bułgarii i na Wyspach Kanaryjskich.

Raport kończy tabela z biurami podróży, które w ostatnim tygodniu oferowały imprezy turystyczne po przekrojowo najkorzystniejszych cenach.

Skład pierwszej piątki pozostał bez zmian w porównaniu z poprzednim tygodniem, ale nastąpiły przesunięcia na zajmowanych przez biura pozycjach. Na pozycję lidera z drugiej awansowało biuro Coral Travel, które dokonało mniejszej podwyżki cen ofertowych niż poprzednio liderujące biuro Exim Tours, które w ten sposób spadło o jeden szczebel na pozycję wicelidera. Z miejsca piątego na trzecie awansowało biuro Sun & Fun (obniżka cen ofertowych), zaś o jedną pozycję w dół przesunęły się biura TUI Poland (na czwartą) oraz Grecos (na piątą) – pisze Traveldata.

""

turystyka.rp.pl

*Niniejsze zestawienie obejmuje czterdzieste pierwsze w tym roku porównanie cen dla wylotów w wysokim sezonie letnim 2021, definiowanym tym razem na potrzeby porównań jako okres pierwszego tygodnia września, czyli od 30 sierpnia do 5 września 2021. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 19 sierpnia 2021 i zestawione z cenami dla tego samego okresu wylotów z 12 sierpnia 2021, a przy porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi 20 sierpnia 2020 roku.

Ta sytuacja przełamuje trend trwający od wielu tygodni (wtedy średnia cena dotyczyła wyjazdów w pierwszym tygodniu sierpnia), kiedy średnia cena rosła (z jednotygodniową przerwą), i to całkiem pokaźnie: o 41, 30, 359, 157 i 10 złotych, wcześniej spadła o 11 złotych, a jeszcze wcześniej wzrastała o 25, 5, 16, 26, 134, 10, 8, 11, 77 i 4 złote.

W minionym tygodniu najbardziej touroperatorzy przecenili wycieczki do Kalabrii – średnio o 286 złotych. Mniejsze spadki objęły Maroko i Lanzarote – o 205 i 185 złotych.

Pozostało 92% artykułu
Biura Podróży
TUI podsumował sprzedaż wakacji – 60 procent miejsc już zarezerwowanych
Biura Podróży
Exim Tours uruchomi loty czarterowe do Bahrajnu. „Kolejna ekscytująca nowość”
Biura Podróży
Do Polski wchodzi nowe biuro podróży. Oferuje wakacje w Turcji i Egipcie
Biura Podróży
Biura podróży cofają podwyżki cen wakacji. Trzy kierunki są jednak na to odporne
Biura Podróży
ESky i LOT upraszczają sprzedaż biletów dzięki modelowi NDC