Brytyjskie stowarzyszenie agentów turystycznych Antor podało, że na początku lutego Brytyjczycy tak tłumnie ruszyli po wycieczki zagraniczne, że sprzedaż osiągnęła najwyższy poziom od momentu wybuchu pandemii. Od września 2021 roku sprzedano 3 miliony wyjazdów, a w sumie na ten rok mieszkańcy Wielkiej Brytanii zarezerwowali już 9,2 miliona wyjazdów dla w sumie 26,1 miliona osób. Chodzi o podróże w 2022 roku, których terminy realizacji rozkładają się w miarę równomiernie na pierwsze trzy kwartały. Na wyliczenia Antoru powołuje się brytyjski portal branży turystycznej TTG Media.

Z badań zleconych przez firmę konsultingową BVA-BDRC wynika, że teraz jest ten moment, w którym Brytyjczycy są najbardziej pozytywnie nastawieni do wyjazdów od czasu wybuchu pandemii. Tak dobrze było tylko w maju 2021 roku.

Czytaj więcej

Brytyjskie rodziny doceniają wycieczki zorganizowane. Liczy się bezpieczeństwo

Analizy pokazują też, że prawie połowa nowych rezerwacji przypada na rodziny z dziećmi. Widać natomiast spadek w udziale osób z dorosłymi dziećmi i seniorów. Wśród głównych kierunków wyjazdów znalazły się Hiszpania, Francja i Niemcy.

Raport pokazał również, że obecnie głównymi powodami, dla których Brytyjczycy nie decydują się na wyjazd, są brak środków finansowych, zagrożenie kwarantanną, konieczność wykonywania testów na koronawirusa i posiadanie odpowiednich dokumentów covidowych.

Rzecznik Antora twierdzi, że wiele z tych barier można pokonać. W przypadku braków finansowych rozwiązaniem są płatności rozłożone w czasie, a korzystanie z usług agentów może ułatwić proces rezerwacji.