W Wielkiej Brytanii rząd złagodził zasady podróżowania i od 11 lutego osoby w pełni zaszczepione po przyjeździe, czy powrocie do kraju z zagranicy nie muszą już wykonywać testów na obecność koronawirusa. Decyzję ogłoszono przed rozpoczęciem ferii zimowych. Organizacja branży turystycznej ABTA uważa, że to kolejny krok w kierunku ożywienia turystyki - podaje portal branżowy Travel Weekly.

Czytaj więcej

Brytyjskie biura podróży: Rezerwujcie wyjazdy u doświadczonych doradców

Zmiana przepisów spowoduje, że w pierwszym półroczu za granicę wyjadą setki tysięcy ludzi, w tym rodziny z dziećmi. Jak wynika z najnowszych danych stowarzyszenia, ograniczenia w podróżowaniu spowodowały, że urlop stał się w oczach klientów jeszcze ważniejszy niż dotychczas. Tak twierdzi 64 procent rodzin z dziećmi poniżej 16 roku życia. Jednocześnie klienci ci coraz chętniej korzystają z pomocy biura agencyjnego lub touroperatora, a prawdopodobieństwo, że zrobią tam rezerwację jest teraz o 50 procent większe niż przed pandemią. Średnia dla wszystkich grup klientów wynosi 30 procent. Turyści doceniają większe bezpieczeństwo wakacji zorganizowanych (43 procent) i lepszą informację o wytycznych covidowych (35 procent).

Obecnie w Wielkiej Brytanii największym powodzeniem w kategorii podróży do bliskich krajów cieszą się Turcja, Wyspy Kanaryjskie, Egipt i Portugalia, na długim dystansie najczęściej wybierane są Dubaj, Floryda, Meksyk i Karaiby. Popularne są również wyjazdy do Francji, Włoch i Szwajcarii.

Dyrektor ds. komunikacji ABTA, Graeme Buck, jest przekonany, że zmiany w zasadach podróżowania są początkiem odbudowy branży turystycznej. - Testowanie było jedną z największych barier w podróżowaniu, dlatego bardzo nas cieszy, że wyjazdy za granicę będą znacznie tańsze i łatwiejsze dla milionów wczasowiczów z Wielkiej Brytanii – mówi.

- Spodziewamy się, że coraz więcej ludzi będzie zwracać się do profesjonalistów z branży turystycznej o pomoc w planowaniu podróży. Docenią ich wiedzę o najnowszych wymaganiach dotyczących podróży i doświadczenie w znajdowaniu najlepszych ofert w konkurencyjnej cenie – dodaje.

Czytaj więcej

Prezes ABTA: Po pandemii branża turystyczna nadal musi trzymać się razem

Rory Boland, zajmujący się sektorem podróży w organizacji konsumenckiej Which?, zwraca natomiast uwagę, że choć testy po przylocie zostały zniesione, to nadal wiele krajów wymaga ich od przyjezdnych, niektóre nie wpuszczają niezaszczepionych dzieci z określonych grup wiekowych.

- Nadal istnieje ryzyko, że covid będzie zakłócał podróżowanie, dlatego tak ważne jest, by rezerwować usługi w linii lotniczej czy obiekcie z elastyczną polityką rezygnacji, bo to pozwoli zabezpieczyć pieniądze. Jeszcze lepiej kupić elastyczny pakiet wakacyjny, który daje zabezpieczenia finansowe. Nadal potrzebna jest dobra polisa ubezpieczeniowa, warto za rezerwację płacić kartą kredytową, żeby zapewnić sobie dalszą ochronę – podsumowuje Boland.