Władimir Łukin był członkiem Rady Nadzorczej Grupy TUI od 5 lipca 2019 roku i reprezentował w niej Aleksjeja Mordaszowa, do którego należy 34 procent akcji TUI. Jak podaje koncern turystyczny, swój mandat złożył w środę, 3 marca.

Czytaj więcej

Rosyjski oligarcha, największy udziałowiec TUI, objęty unijnymi sankcjami

Jednocześnie biznesmen poinformował, że zakończył też współpracę z producentem stali firmą Severgroup, należącą do Aleksieja Mordaszowa. Ten ostatni znalazł się na liście rosyjskich przedsiębiorców, finansistów, wojskowych i urzędników objętych sankcjami przez Unię Europejską po napaści Rosji na Ukrainę. Mordaszow, który ma pakiet 34 procent akcji TUI Group, również zrezygnował z zasiadania w radzie nadzorczej tego koncernu.

Władimir Łukin wcześniej był aktywnym politykiem - współtworzył partię liberalno-demokratyczną Jabłoko. Jak podaje Wikipedia, od lutego 2004 do marca 2014 roku pełnił funkcję komisarza ds. praw człowieka w Rosji, był też przewodniczącym Rosyjskiego Komitetu Paraolimpijskiego (1997-2021). przez dwa lata, od 1992 do 1994 roku, reprezentował Rosję w Stanach Zjednoczonych jako ambasador. Był również szefem komisji spraw zagranicznych w Dumie, a także jej wiceprzewodniczącym. Jest uważany za specjalistę od spraw kontroli zbrojeń strategicznych amerykańsko-sowiecko-rosyjskich.

Czytaj więcej

Problemy TUI na Łotwie, Litwie i w Estonii. „Przepraszamy - sankcje”

Wobec agresji Rosji na Ukrainę duży udział Mordaszowa w TUI Group kładzie się cieniem na wizerunku tej firmy.