Wirtualna Polska zadowolona z zysków z turystyki

Holding Wirtualna Polska planuje wypłacenie akcjonariuszom 73,24 mln złotych w postaci dywidendy. To ponad dwa razy więcej niż rok temu. Dobre wyniki firma zawdzięcza między innymi inwestowaniu w turystykę.

Publikacja: 14.04.2023 10:49

Wirtualna Polska zadowolona z zysków z turystyki

Foto: Wakacje.pl

Spółka opublikowała raport z wynikami uzyskanymi w 2022 roku. Wirtualna Polska Holding S.A. w 2022 roku zanotowała 1,1 miliarda złotych przychodów ze sprzedaży. To oznacza wzrost o prawie 24 procent w porównaniu z 2021 rokiem. Skorygowana EBITDA wzrosła o 21 procent, do ponad 371 mln złotych. Dynamiczne wzrosty są możliwe dzięki kolejnym inwestycjom w rozwój produktów i technologii oraz akwizycjom zrealizowanym przez spółkę w drugiej połowie 2022 roku.

W 2022 roku, po kolejnych akwizycjach, Grupa WP wyodrębniła trzy podstawowe segmenty działalności: reklama i subskrypcje, turystyka i finanse konsumenckie.

– Dobre wyniki, mimo niekorzystnych czynników makroekonomicznych, to w dużej części zasługa wzrostu segmentu turystycznego – wyjaśnia prezes WP Jacek Świderski w komunikacie. – Naszą ofertę w tym obszarze poszerzyliśmy, m.in. poprzez akwizycje w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. W Polsce stawialiśmy na inwestycje w redakcję i technologię, które według nas są powodem naszych ponad rynkowych wzrostów na rynku reklamy.

W drugim półroczu 2022 Wirtualna Polska kupiła między innymi, za 83 miliony euro Grupę Szallas, prowadzącą portale pośredniczące w sprzedaży noclegów na Węgrzech, w Czechach, Rumunii, Polsce i Chorwacji.

W segmencie „turystyka” spółka osiągnęła 242,77 milionów złotych przychodów ze sprzedaży, to o 89,9 procent więcej niż w 2021 roku, kiedy miała 127,8 miliona przychodów. Skorygowana EBITDA wyniosła 61,2 miliona złotych, o 120,6 procent więcej niż rok wcześniej.

W pierwszym kwartale tego roku wartość wycieczek sprzedanych przez agenta turystycznego Wakacje.pl wzrosła, licząc rok do roku, o 114 procent, a wartość zrealizowanych rezerwacji w serwisach Grupy Szallas (włączono do niej serwis z noclegami Nocowanie.pl) - o 23 procent.

Wirtualna Polska

Zdaniem prezesa Wirtualnej Polski klienci biur podróży kupują letnie wycieczki z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem w obawie o inflację. - Turyści obawiają się tego, co wydarzyło się w zeszłym roku: im bliżej sezonu, tym było drożej. To powoduje, że pierwszy kwartał jest mocniejszy niż pierwsze kwartały historycznie – opisuje sytuację.

Wskazuje też, że Polacy, zwłaszcza ze wschodniej części kraju, czują lęk w związku z wojną w Ukrainie, więc chętniej podróżują za granicę. Jako trzeci czynnik wzrostu wymienia chęć wykorzystania bonów turystycznych i chęć turystów nadrobienia zaległości w podróżach po covidzie.

- Uważamy, że turystyka będzie w tym roku bardzo silna. Chcemy zwiększać nasz udział w rynku, mamy w wewnętrznych celach wzrost większy niż średnia rynku - podkreśla Świderski.

Z drugiej strony WP wskazuje jako czynniki ryzyka dla turystyki zagranicznej obawę o „wcześniejsze niż zwykle wyczerpanie popytu, negatywny wpływ otoczenia makroekonomicznego na wydatki konsumenckie (w związku z wysokim poziomem inflacji, rosnącymi stopami procentowymi, wysokimi cenami paliw oraz relatywnie wysokim kursem EUR/USD do PLN), a także braki kadrowe w sektorze turystycznym (zwłaszcza na lotniskach)”.

Firma pracuje nad nową wersją serwisu Nocowanie.pl, opartej na modelu transakcyjnym wzorowanym na Airbnb i Bookingu. Klienci mają całej rezerwacji dokonywać na platformie, nie kontaktując się bezpośrednio z oferującymi noclegi. W ten sposób pośrednik zarobi swoją prowizję. Teraz Nocowanie.pl działa jak witryna ogłoszeniowa, w której właściciele pensjonatów płacą za publikowanie ich ofert.

- W modelu transakcyjnym zarabiamy niemal dwa razy więcej na pojedynczej transakcji, ale to wymaga oczywiście dużo lepszego technologicznie produktu. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie akwizycja Grupy Szallas, która w tym modelu działa od lat - wyjaśnia Jacek Świderski.

Grupa WP to holding technologiczny, prowadzi działalność mediową, reklamową i e-commerce'ową. Jest właścicielem Strony Głównej WP, posiada również specjalistyczne serwisy tematyczne, takie jak money.pl, WP SportoweFakty, benchmark.pl oraz udziały w serwisach subskrypcyjnych: Audioteka i Patronite. W branży e-commerce WP działa głównie w obszarach turystyki (m.in. wakacje.pl, Szallas Group, nocowanie.pl) i finansów konsumenckich (superauto.pl i totalmoney.pl). Zgodnie z badaniem Mediapanel, w marcu 2023 roku z produktów internetowych WP korzystało 23 mln Polaków.

Biura Podróży
Zmarła Alina Dybaś-Grabowska, prezeska Turystycznej Organizacji Otwartej
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Biura Podróży
Join UP!: Koniec ofert dedykowanych. 41 hoteli wraca do wszystkich agentów
Biura Podróży
TUI szuka ludzi do pracy. Ma tysiąc wakatów i propozycję pracy zdalnej
Biura Podróży
Anex: Kończymy z ofertami dedykowanymi. Każdy agent turystyczny tak samo ważny
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Biura Podróży
Prezes Wakacje.pl: Naszym drogowskazem potrzeby klientów i zdrowy rynek