Fala pożarów w Grecji. Itaka: Na wszelki wypadek ewakuowaliśmy klientów na Kos

W Grecji – wokół Aten, na Krecie i na Kos – szaleją pożary. Biuro podróży Itaka poinformowało, że prewencyjnie ewakuowało 362 klientów wypoczywających w rejonie miasta Kardamena na Kos. Wszyscy już wrócili do hoteli.

Publikacja: 02.07.2024 18:16

W sumie straż pożarna naliczyła w poniedziałek 52 pożary

W sumie straż pożarna naliczyła w poniedziałek 52 pożary

Foto: AFP, Costas Metaxakis

Z pożarem, który wybuchł w poniedziałek na tej wyspie walczyło ponad stu strażaków, do gaszenia używano sześciu samolotów i dwóch helikopterów. Do wieczora sytuację udało się opanować, chociaż w niektórych miejscach ogień jeszcze dogasał.

Czytaj więcej

Taki upał? Odwołuję wyjazd z biurem podróży! - Nie tak szybko - mówią prawnicy

Jak poinformowała PAP Ewa Maruszak z Itaki, klienci tego biura podróży zostali ewakuowani do miejscowości Antimachia, gdzie byli rozlokowani wraz z innymi turystami z innych krajów na stadionie, w szkole i na parkingu „przy wiatrakach Mylos”. Zapewniono im tam wodę i kanapki oraz dostęp do toalet.

Itaka: monitorujemy sytuację wszystkimi możliwymi sposobami

Ewakuację koordynowali policjanci, ale byli tam też obecni rezydenci Itaki. “Wszyscy nasi klienci powrócili już do hoteli. Ewakuacja hoteli miała charakter prewencyjny, hotele nie były bezpośrednio zagrożone” - podkreśliła Maruszak.

Jak dodała, touroperator prowadzi bez przeszkód loty czarterowe na Kos, nie ma bowiem przesłanek do odwoływania rejsów.

Biuro podróży monitoruje sytuację na tej wyspie i w innych miejscach poprzez swoich rezydentów, kontrahentów, hotelarzy i przez kontakt z wydziałem konsularnym polskiej ambasady w Grecji. “Będziemy reagować zależnie od konkretnej sytuacji” - zapewniła Maruszak. “Mamy na wypadek działania siły wyższej procedury zarządzania kryzysowego. Odpowiednie działy firmy opracowują we współpracy między innymi z liniami lotniczymi operacje zwożenia turystów, jeśli zaszła by taka konieczność” - wyjaśniła Maruszak.

Polskie media, między innymi Onet.pl i TVN24 cytują polskich turystów, którzy byli ewakuowani z powodu pożarów na Kos. Z ich relacji wynika, że ani ich zdrowie, ani dobytek nie były bezpośrednio zagrożone. Nikt nie ucierpiał.

Czytaj więcej

To nie sezon na tanie wakacje „last minute”. Ceny w biurach podróży znowu w górę

Grecki premier Kyriakos Micotakis przyznał w poniedziałek przed posiedzeniem rządu, że spodziewa się tego lata pożarów, "według przewidywań lato będzie szczególnie niebezpieczne". - Mieliśmy wyjątkowo trudny czerwiec pod względem warunków pogodowych – ocenił. - Wkraczamy w trudny okres pożarowy i z pewnością nie uda się skutecznie walczyć z ogniem bez pomocy społeczeństwa, szczególnie w zakresie zapobiegania – wskazał.

52 pożary w poniedziałek, zaangażowanych setki strażaków

Greckie media piszą, że ostatniej nocy strażacy walczyli z żywiołem na trzech frontach - na wyspach Kos, Chios i w Heraklionie na Krecie.

Z raportów wynika, że ​​we wtorek rano pożary zaczęły ustępować.

„W poniedziałek po południu w Antimachii wybuchł pożar, który rozprzestrzenił się w kierunku Kardameny. Gdy płomienie zbliżyły się niebezpiecznie blisko, ewakuowano hotele i domy w Kardamenie. Mieszkańców i turystów przewieziono autobusami turystycznymi do hoteli w Marmari, stadionu Antimachii i lokalnych szkół” - czytamy w portalu gtp.gr.

Pożar wybuchł też w Sidirounda na Chios, ale tam nie są zagrożone żadne domy. Strażacy zajmują się rozproszonymi ogniskami. W akcji gaśniczej uczestniczy 177 strażaków, 36 pojazdów i 11 grup ochotniczych.

Czytaj więcej

Greccy przedsiębiorcy bliżej turystyki zrównoważonej. Dzięki organizacji branżowej

W związku z tym pożarem aresztowano 63-letniego mężczyznę. Portal tego nie pisze, ale można się domyślić, że policja podejrzewa go o podpalenie.

Z kolei we wtorek we wczesnych godzinach porannych ogień pojawił się w rejonie Geraki w gminie Minoa Pediados na Krecie. Straż pożarna nie stwierdziła bezpośredniego zagrożenia dla wsi. W sumie według straży pożarnej w ciągu ostatnich 24 godzin w różnych częściach Grecji wybuchły 52 pożary, w tym na Zakintos i w Lakonii.

Biura Podróży
Korekta cen w biurach podróży. Wakacje tanieją, a najbardziej te w Turcji
Materiał Promocyjny
Mity i fakty - Czy to prawda, że elektryczne auta palą się częściej niż spalinowe?
Biura Podróży
Rainbow sprzedał prawie 23 procent więcej wakacji. Najmocniej rośnie Tunezja
Biura Podróży
Wierzyciele upadłego giganta turystycznego dostaną pieniądze. Czekali pięć lat
Biura Podróży
Nasz raport. Samolotem na wakacje – tam dolecisz czarterem z Polski
Biura Podróży
Tydzień podwyżek w biurach podróży. Cena Grecji przebiła kolejną barierę
Biura Podróży
All inclusive, czyli ile Polacy są gotowi dopłacić do beztroskich wakacji?