Bilety wieloprzejazdowe na pociągi obsługiwane przez linie należące do państwa na krótkich i średnich dystansach będą bezpłatne. Ta zasada nie obejmuje biletów w jedną stronę ani podróży dalekobieżnych. Bilety wieloprzejazdowe obejmują minimum 10 przejazdów w obie strony - podało CNN.

Czytaj więcej

Niemieckie koleje chcą latem zawojować rynek turystyczny

"Działanie to zachęca do maksymalnego wykorzystania zbiorowego transportu publicznego do niezbędnych codziennych dojazdów bezpiecznym, niezawodnym, wygodnym, ekonomicznym i zrównoważonym środkiem transportu, w nadzwyczajnych okolicznościach stałego wzrostu cen energii i paliw” – stacja telewizyjna cytuje oświadczenie hiszpańskiego Ministerstwa Transportu.

Wcześniej rząd hiszpański zapowiadał obniżenie opłat za transport publiczny o 50 procent.

Hiszpania nie jest jedynym krajem europejskim, który zmniejszył koszty transportu zawiadywanego przez spółki państwowe.

W czerwcu Niemcy wprowadziły miesięczny bilet na transport publiczny za 9 euro, z którego można korzystać w transporcie lokalnym i regionalnym w całym kraju. Akcja, będąca częścią rządowego pakietu pomocy związanej z rosnącymi kosztami nośników energii, ma obowiązywać do końca sierpnia.

Również Austria wprowadziła pod koniec zeszłego roku - przypomina CNN - zniżkowy „bilet klimatyczny” ważny we wszystkich środkach transportu publicznego w kraju. Chodzi o to, by ludzie zostawiali samochody pod domami.

Klimaticket kosztuje zaledwie 1095 euro na rok, co daje 3 euro dziennie.