Ryanair skasuje niektóre trasy w lecie? Brakuje mu Maxów

Opóźnienia z dostawą nowych samolotów grożą zwolnieniami pilotów, zamykaniem baz i w efekcie zawieszaniem lotów.

Publikacja: 29.01.2020 13:30

Ryanair skasuje niektóre trasy w lecie? Brakuje mu Maxów

Foto: Fot. Bloomberg

Ryanair ostrzegł swoich pilotów, że w związku z opóźnieniami w dostawie pierwszych dziesięciu boeingów 737 Max możliwe są dalsze redukcje zatrudnienia. Irlandzki przewoźnik pierwotnie planował mieć w lecie 2020 flotę wzmocnioną 58 nowymi maszynami, jednak na przeszkodzie stanęły opóźnienia wynikające z katastrof samolotów tego typu. W zeszłym tygodniu, jak informuje Reuters, Boeing ostrzegł, że Maxy zaczną latać znów najwcześniej w połowie 2020 roku, a Ryanair pierwsze nowe maszyny dostanie od niego najwcześniej jesienią.

CZYTAJ TEŻ: Ryanair: Wakacje bez nowych Maxów

Irlandzki przewoźnik już w lipcu 2019 roku informował, że między innymi w związku z opóźnieniami w dostawach boeingów ma przerost zatrudnienia. Nie ogłaszał jednak, ile osób zamierza zwolnić. Teraz, w związku z najnowszymi informacjami producenta samolotów, przewoźnik poinformował, że będzie musiał skreślić z letniego rozkładu dziesięć samolotów, co będzie wiązało się ze zwolnieniami pilotów i załóg pokładowych, a może nawet zamknięciami baz.

– Robimy co możemy, by uniknąć zamykania kolejnych baz, ale konieczność wyeliminowania co najmniej dziesięciu samolotów nie wyklucza zwolnień pilotów i załóg pokładowych – oświadczył prezes Ryanaira Eddie Wilson.

Niezależnie od tego czy zostaną zamknięte jakieś bazy, czy też będzie tylko zmniejszana obsada, wyeliminowanie z siatki połączeń dziesięciu maszyn musi oznaczać zawieszanie połączeń w letnim rozkładzie. Na razie nie wiadomo, czy będą to połączenia z Polski.

Jak zauważa Reuters, Ryanair nie ma skąd wziąć zastępczych samolotów w trybie ekspresowym. Problemy z dostarczaniem zamówionych maszyn przewoźnikom ma też bowiem największy konkurent Boeinga – Airbus.

ZOBACZ TEŻ: FAA: Maxy mogą polecieć wcześniej

Linie Lotnicze
Podróże lotnicze za granicę. Najwięcej latają Amerykanie
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Linie Lotnicze
Linie lotnicze chwalą się, że są „eko”, a dwutlenku węgla wytwarzają coraz więcej
Linie Lotnicze
Ryanair kolejny raz wznawia loty do Izraela. Ale jeszcze nie z Polski
Linie Lotnicze
Trzeba poprawić zarządzanie lotami w Europie - twierdzą linie lotnicze
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Linie Lotnicze
Kolejna linia lotnicza oskarżona o greenwashing przegrywa w sądzie