By zachęcić linie lotnicze do włączania Ejlatu do swoich siatek połączeń, Ministerstwo Turystyki Izraela ogłosiło program wsparcia finansowego – podaje resort na swojej stronie internetowej. Przewoźnicy dostaną 60 euro na pasażera, budżet całego programu to około 6,4 miliona euro (25 milionów szekli).

By skorzystać z subsydiów, trzeba spełnić kilka warunków. Po pierwsze, realizować rejsy od września do końca maja 2022 roku z wyłączeniem okresu od 20 do 27 września i od 15 do 22 kwietnia. Loty muszą być realizowane bezpośrednio na lotnisko w Ejlacie z zagranicy. Jeśli przewoźnik będzie wykonywał co najmniej 10 lotów tygodniowo, dostanie 10 procent więcej, czyli  66 euro na osobę. W ramach programu Ministerstwo Turystyki dopłaci do maksymalnie 75 rotacji. Wnioski można składać do 15 października.

CZYTAJ TEŻ: Izrael otworzy granice. Na początek wpuści turystów zorganizowanych

Wcześniej minister turystyki Izraela Orit Farkash-Hacohen ogłosiła, że od 23 maja do kraju będą mogli zacząć przyjeżdżać turyści zagraniczni. Mowa o gościach z krajów, które wskaże Ministerstwo Zdrowia Izraela. Początkowo będą podróżować tylko w grupach i znajdą się pod opieką izraelskich kierowców i przewodników, którzy albo zostali zaszczepieni na covid-19, albo są ozdrowieńcami. Pierwsze 20 grup ma przyjechać z państw, które nie będą widniały na czerwonej liście resortu. W czerwcu program będzie stopniowo poszerzany, a od lipca do Izraela mają zacząć przyjeżdżać także klienci indywidualni.