Lotnictwo wróci do dawnej formy w 2024 roku

Pasażerskie przewozy lotnicze zmaleją w tym roku o 60-70 procent.

Publikacja: 14.08.2020 13:09

Lotnictwo wróci do dawnej formy w 2024 roku

Foto: turystyka.rp.pl

Agencja S&P szacuje, że w przyszłym roku pasażerski ruch lotniczy będzie o 30-40 procent mniejszy w porównaniu do poziomu sprzed pandemii, zaś w 2022 roku o 15-20 procent Powrót do poziomu z 2019 roku spodziewany jest w 2024 roku.

Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA) wskazuje, że tegoroczny spadek pracy przewozowej mierzony w pasażerokilometrach sięgnie 60-70 procent, dla porównania podczas kryzysu wywołanego atakami na WTC przewozy zmalały o 12 procent.

IATA wylicza, że praca przewozowa w transporcie pasażerskim zmalała rok do roku w styczniu o 2 procent, w lutym o 14 procent, 2 marcu o 57 procent, w kwietniu o 94 procent, w maju o 91 procent, w czerwcu o 87 procent i w lipcu o 58 procent.

CZYTAJ TEŻ: IATA: Linie lotnicze stracą 84 miliardy dolarów

Tak drastyczna redukcja przewozów pasażerskich odbija się także na przewozach ładunków. Spedytorzy zmuszeni są korzystać z samolotów towarowych, co podnosi znacznie koszt przesyłek.

S&P porównuje, że przed pandemią jedna trzecia linii lotniczych miała ocenę B+ lub niższą. Kryzys sprawił, że już dwie trzecie linii ma taką ocenę. Praktycznie wszystkie nie są polecane kredytodawcom. Mimo to cztery największe amerykańskie linie lotnicze otworzyły linie kredytowe na 15 miliardów dolarów (dwa razy większe niż normalnie). Europejskie linie otrzymały pomoc rządową (na przykład Lufthansa 9 miliardów euro).

Prognozowanie utrudnia przywracanie przez niektóre kraje ograniczeń w podróżach, wiec los branży lotniczej zależy od wynalezienia szczepionki na koronawirusa.

Linie Lotnicze
UOKiK oskarża Enter Aira o lekceważenie praw pasażerów. "Utrudnia wypłacanie odszkodowań"
Linie Lotnicze
Linie lotnicze boją się turbulencji. Szybciej będą kończyć serwis pokładowy
Linie Lotnicze
Jesienią będzie można polecieć z Wizz Airem do Mołdawii
Linie Lotnicze
Jedna z najlepszych na świecie linii lotniczych zagrożona bankructwem
Materiał Promocyjny
Mazda CX-5 – wszystko, co dobre, ma swój koniec
Linie Lotnicze
Wizz Air ma cztery nowe trasy z trzech lotnisk. W tym jedną na wakacyjną wyspę
Materiał Promocyjny
Branża bankowa gorszy okres ma za sobą