Nie ma lotów nad Ukrainą. Samoloty uziemione

W nocy Ukraina zamknęła swoją przestrzeń powietrzną dla lotów cywilnych z powodu "wysokiego ryzyka" dla bezpieczeństwa - podała agencja Reutera.

Publikacja: 24.02.2022 09:50

Lotnisko Żuliany pod Kijowem

Lotnisko Żuliany pod Kijowem

Foto: PAP/EPA

Ukraińska agencja odpowiedzialna za kontrolowanie ruchu lotniczego, Ukraeroruch, poinformowała, że zawiesza  "świadczenie usług ruchu lotniczego cywilnym użytkownikom przestrzeni powietrznej Ukrainy".

"Dodatkowo będziemy informować o zmianach w wykorzystaniu przestrzeni powietrznej Ukrainy" - dodano.

Również Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) ostrzegła w czwartek linie lotnicze, by unikały lotów nad Ukrainą i zachowały "szczególną ostrożność" w przestrzeni powietrznej w promieniu 100 mil morskich (185 km) od granicy białorusko-ukraińskiej i rosyjsko-ukraińskiej, a Eurocontrol, który koordynuje ruch lotniczy w Europie, podał, że przestrzeń powietrzna Ukrainy jest niedostępna z powodu ograniczeń wojskowych.

„W związku z zamknięciem przestrzeni powietrznej nad Ukrainą dla cywilnych statków powietrznych, samoloty, które leciały w tym kierunku, zostały bezpiecznie przekierowane. Aktualnie nie odbywają się wloty na i z Ukrainy” — czytamy w informacji Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. Jednocześnie agencja zapewnia, że niebo nad Polską jest bezpieczne.

- Wszystkie rejsy na Ukrainę zostały odwołane. Te, które miały lecieć nad terytorium Ukrainy są przekierowane. LOT nie ma żadnych samolotów na ukraińskich lotniskach. Z nocowania i rejsów wcześnie rano zrezygnowaliśmy w ostatnim tygodniu - powiedział portalowi rp.pl rzecznik LOT-u Krzysztof Moczulski.

Polski przewoźnik latał na cztery ukraińskie lotniska, dwa w Kijowie, Boryspol i Żuliany, oraz do Lwowa i Odessy. Planował uruchomić też połączenie z Charkowem. Ukraina to bowiem jeden z najpopularniejszych kierunków polskiego przewoźnika. Oprócz LOT-u z Polski na Ukrainę latały również Wizz Air i Ryanair.

Linie Lotnicze
Sąd: Samolot się spóźnił, bo brakowało bagażowych? To nie wina linii lotniczej
Linie Lotnicze
Wizz Air – 200 kierunków i 20 tysięcy euro nagrody na 20-lecie
Linie Lotnicze
Nowości w rozkładzie lotów Air France'u - Brazylia, Malediwy i Szwecja
Linie Lotnicze
Eksperci: Lotnictwo neutralne klimatycznie to mrzonka. Trzeba ograniczyć loty
Linie Lotnicze
Turyści już planują wakacje 2025. Komu śpieszy się najbardziej i dokąd?
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?