Odejście od 7 kwietnia Wilka pogłębi kryzys kadrowy we władzach LOT-u. Tuż przed Bożym Narodzeniem rada nadzorcza odwołała bowiem prezesa spółki Rafała Milczarskiego. Od tamtego czasu nie ogłoszono konkursu na to stanowisko. Firmą kieruje jako p.o. prezes przewodnicząca rady nadzorczej Katarzyna Lewandowska, jednocześnie dyrektor departamentu nadzoru właścicielskiego w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

Czytaj więcej

Rafał Milczarski odwołany ze stanowiska prezesa LOT-u

Maciej Wilk związany jest z LOT-em od 2010 roku, gdy jako konsultant PwC Polska przygotowywał plan restrukturyzacji przewoźnika na potrzeby postępowania przed Komisją Europejską. W 2013 roku dołączył do LOT-u i objął funkcję dyrektora biura planowania i kontrolingu. W 2016 roku jako prokurent uczestniczył w opracowaniu strategii spółki na lata 2016-2020. W 2019 roku LOT dostał za nią nagrodę CAPA Turnaround of the Year za najbardziej udany plan rozwoju.

W 2017 roku Wilk awansował do zarządu, gdzie odpowiada za działalność operacyjną linii lotniczej, w tym za kwestie związane z bezpieczeństwem i jakością operacji lotniczych.

W liniach Flair, które są największą linią niskokosztową w Kanadzie, będzie miał podobny zakres obowiązków. Będzie więc drugą osobą po prezesie Stephenie Jonesie, który podkreśla, że mocną stroną Wilka są także zagadnienia finansowe i korporacyjne.

Bazą Flair jest Edmonton w stanie Alberta. Przewoźnik ma 27 samolotów, którymi lata po Kanadzie, do Meksyku i Stanów Zjednoczonych. Linia znana jest z niskich cen, dobrej atmosfery i wysokich ocen pasażerów.

Oprócz Lewandowskiej i Wilka w zarządzie LOT-u zasiadają jeszcze Michał Fijoł, członek zarządu ds. handlowych, Katarzyna Piskorz członek zarządu ds. korporacyjnych i Paweł Rozkrut.