Po zniesieniu pod koniec lipca przez polski rząd zakazu lotów do Turcji i Tunezji na katowickie lotnisko wrócili touroperatorzy organizujący wyjazdy do tych krajów. Jak podaje lotnisko w komunikacie, dzisiaj, 7 lipca, pierwszy czarter wystartuje do tureckiego Izmiru, jutro do Antalyi, pojutrze do Bodrum, a 13 sierpnia do Dalaman. Z kolei pierwsze czartery na tunezyjską Dżerbę i do Monastyru wylecą z Pyrzowic 13 sierpnia, a do Hammametu 27 sierpnia.

Do obu krajów latają z Katowic Itaka, Rainbow, TUI, Coral Travel i Exim Tours, a tylko do Tunezji Sun & Fun.

CZYTAJ TEŻ: Katowice: Przydałoby się więcej kierunków czarterowych

– Proces wychodzenia z największego w historii lotnictwa komunikacyjnego kryzysu będzie długi i mozolny – mówi prezes Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego, która zarządza katowickim lotniskiem, Artur Tomasik, cytowany w komunikacie. – Dlatego powrót Turcji i Tunezji do siatki połączeń czarterowych lotniska Katowice Airport to bardzo dobra informacja. Turcja z wynikiem 472 tysiące podróżnych w 2019 roku była największym kierunkiem czarterowym w Pyrzowicach. Z kolei do Tunezji linie lotnicze przewiozły w minionym roku 103 tysiące pasażerów. W 2019 roku prawie 12 procent pasażerów obsłużonych w Katowicach podróżowało do tych dwóch państw – podkreśla Tomasik.

W 2019 roku lotnisko obsłużyło rekordowe 4,8 miliona podróżnych. Przed pandemią jego zarządca prognozował, że w tym roku ich liczba sięgnie 5,5 miliona, wedle aktualnych szacunków będzie ich o ponad połowę mniej niż w minionym roku.