Polska może wydać 142 miliony złotych na ratowanie lotnisk

Komisja Europejska zatwierdziła zgłoszony przez poslki rząd program pomocy o wartości 32 milionów euro, który ma zrekompensować portom lotniczym straty poniesione w związku z pandemią koronawirusa.

Publikacja: 30.09.2020 11:23

Polska może wydać 142 miliony złotych na ratowanie lotnisk

Foto: Fot. materiały prasowe Lotniska Chopina

Komisja Europejska, zgodnie z unijnymi zasadami pomocy państwa zgodziła się na pomoc w wysokości 142 mln złotych (około 32 mln euro). 15 marca Polska zamknęła lotniska dla międzynarodowych i krajowych usług pasażerskich. Ograniczenia były znoszone od 1 czerwca, ale niektóre ostrzeżenia dotyczące podróży, zakazy podróżowania i środki ograniczające obowiązują do dzisiaj. Spowodowało to znaczne straty portów lotniczych.

CZYTAJ TEŻ: Lotniska wciąż bez pieniędzy z tarczy

Wsparcie rządu będzie teraz miało formę dotacji bezpośrednich. Będzie z nich mogło skorzystać wszystkich 14 lotnisk w Polsce, niezależnie od tego, jakie są w nich udziały Skarbu Państwa.

Jak zaznacza jednak Komisja Europejska, „program obejmuje mechanizm wycofania, w ramach którego wszelkie ewentualne wsparcie publiczne otrzymane przez beneficjentów, które przewyższa rzeczywiste straty, będzie musiało zostać zwrócone”. Dzięki temu nie zachodzi ryzyko, że pomoc państwa będzie wyższa, niż wysokość strat.

„Komisja ustaliła, że zgłoszony przez Polskę program zapewni rekompensatę za straty, które są bezpośrednio związane z pandemią koronawirusa. Uznała również, że środek jest proporcjonalny, ponieważ odszkodowanie nie wykracza poza to, co jest konieczne do zrekompensowania strat. Na tej podstawie Komisja stwierdziła, że pomoc jest zgodna z unijnymi zasadami pomocy państwa” – czytamy w komunikacie Komisji Europejskiej.

Lotniska
Kraków zyska więcej lotów do Stambułu
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Lotniska
Na lotnisku w Poznaniu stanął paczkomat. „Dbamy o przedmioty nieloty”
Lotniska
Letnie połączenia lotnicze z Gdańska – 70 kierunków w 23 krajach
Lotniska
Lato na lotnisku we Wrocławiu – nowe trasy prowadzą na północ i południe
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Lotniska
Pięć nowości w letnim rozkładzie lotów z Katowic. W sumie 106 kierunków