Gdańskie lotnisko: Pierwszy kwartał na dużym minusie

Pierwsze trzy miesiące Port Lotniczy Gdańsk zamknął 88-procentowym spadkiem liczby pasażerów i zanotował stratę rzędu 12,2 miliona złotych.

Publikacja: 16.04.2021 18:59

Gdańskie lotnisko: Pierwszy kwartał na dużym minusie

Foto: Fot. materiały prasowe

W pierwszym kwartale Port Lotniczy Gdańsk obsłużył nieco ponad 105 tysięcy pasażerów, czyli o 88,2 procent mniej w porównaniu z tym samym okresem zeszłego roku – podaje w komunikacie gdańskie lotnisko. Liczba operacji lotniczych spadła o 64,4 procent do 3,3 tysiąca.

– Wyniki za pierwszy kwartał 2021 roku nie są najlepsze, lecz tego się należało spodziewać przy obserwowanym poziomie ruchu. Odprawiamy tylko 10 procent pasażerów, których powinniśmy odprawiać, gdyby nie covid-19 – mówi prezes Portu Lotniczego Gdańsk Tomasz Kloskowski, cytowany w komunikacie.

CZYTAJ TEŻ: Testy na gdańskim lotnisku również dla przylatujących

– Dalej czekamy na wznowienie ruchu lotniczego. Mam nadzieję, że szczepionki będą sposobem na odblokowanie całej Europy, w tym Polski. Są pierwsze pozytywne sygnały, że być może wakacje będą lepsze. Jeżeli w okresie letnim będziemy mogli podróżować swobodnie, to będziemy na prostej do wychodzenia z kryzysu – dodaje prezes.

""

Źródło: Port Lotniczy Gdańsk

turystyka.rp.pl

W pierwszych trzech miesiącach lotnisko zanotowało 12,2 miliona złotych straty. – Liczyliśmy, że sytuacja pandemiczna będzie się poprawiać i w tym roku wypracujemy zyski. Po trzech miesiącach mamy straty. Jeżeli ta sytuacja będzie trwać, to będziemy musieli pożyczyć więcej pieniędzy z banku – przyznał Tomasz Kloskowski.

ZOBACZ TAKŻE: Katowice: Początek roku słaby, ale w marcu poszybowały czartery

Kondycja finansowa nie ma bezpośredniego wpływu na inwestycje realizowane w porcie. Na ukończeniu jest budowa biurowca Alpha w Airport City Gdańsk. W rozbudowywanym terminalu pasażerskim trwają ostatnie prace zewnętrzne, po których rozpoczną się roboty wykończeniowe.

Letnia siatka gdańskiego lotniska liczy 82 połączenia z 69 lotniskami w 21 państwach (w tym Polsce), realizowane przez 10 przewoźników. Linie lotnicze co kilka dni ogłaszają uruchomienie nowych lotów. Tomasz Kloskowski mówi, że lotnisko prowadzi „intensywne i interesujące” rozmowy z przewoźnikami o nowych kierunkach.

Lotniska
Kraków zyska więcej lotów do Stambułu
Lotniska
Na lotnisku w Poznaniu stanął paczkomat. „Dbamy o przedmioty nieloty”
Lotniska
Letnie połączenia lotnicze z Gdańska – 70 kierunków w 23 krajach
Lotniska
Lato na lotnisku we Wrocławiu – nowe trasy prowadzą na północ i południe
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Lotniska
Pięć nowości w letnim rozkładzie lotów z Katowic. W sumie 106 kierunków