Nowy dyrektor największego portu w Polsce związany jest zawodowo z lotnictwem od 2008 roku, kiedy zaczął pracę w Przedsiębiorstwie Państwowym „Porty Lotnicze”. W latach 2017 – 2021 (do kwietnia) miał przerwę na pracę w spółce Polish Air Navigation Services Agency, gdzie ostatnio był
zastępcą dyrektora biura bezpieczeństwa ds. systemu zarządzania
bezpieczeństwem.

Po powrocie na lotnisko Chopina we wrześniu tego roku odpowiedzialny był m.in.: za nadzór nad dokumentacją operacyjną, certyfikatem lotniska i koordynowanie procesu konwersji certyfikatu zgodnie z wymaganiami Agencji Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego – podaje w komunikacie PLL.

Piotr Czech to absolwent Wydziału Transportu Politechniki Warszawskiej o specjalności sterowanie ruchem w transporcie lotniczym. Uzyskał także stopień doktora Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora, gdzie jego praca dyplomowa podejmowała temat „Polityki bezpieczeństwa Unii Europejskiej w zakresie lotnictwa cywilnego”.

Obecnie jest też wykładowcą na Uczelni Łazarskiego w Warszawie i w Akademii Sztuki Wojennej i autorem wielu artykułów w przedmiocie lotnictwa cywilnego i polityki Unii Europejskiej w zakresie bezpieczeństwa transportu lotniczego. Uczestniczył również w wielu specjalistycznych szkoleniach, warsztatach oraz konferencjach w zakresie bezpieczeństwa lotnictwa, implementacji europejskiego prawa i wymagań w przedmiocie eksploatacji lotnisk, zarządzania personelem, projektami, a także procesami.

Jak wynika z jego profilu na Linkedinie, ćwiczy technikę walki wręcz opartej na podręczniku Izraelskich Sił Zbrojnych z lat 70-tych, Krav-Mag. Osiągnął w niej pas niebieski (czwarty od początku szkolenia, ale nie ostatni, są jeszcze pasy brązowy i dwa czarne).

– Przed nami mnóstwo wyzwań, ale jestem przekonany, że wspólnie sobie z nimi poradzimy – mówi cytowany w komunikacie Czech. – Na Lotnisku Chopina spędziłem 10 lat życia zawodowego i wiem, że pracują tutaj wybitni specjaliści, eksperci i fachowcy w swoich dziedzinach. Liczę, że przy ich wsparciu będziemy dążyć do wyznaczonych celów.

Miejsce dyrektora Lotniska Chopina wakowało od lipca, kiedy to „z powodów osobistych” z PPL odszedł wiceprezes ds. operacyjnych Łukasz Suchecki, który był jednocześnie dyrektorem lotniska w Warszawie i w Radomiu.