Czarnek: Dzięki programowi "Poznaj Polskę" 300 tysięcy dzieci ruszy w podróż

Ministerstwo Edukacji i Nauki szacuje, że około 300 tysięcy uczniów weźmie w tym roku udział w dofinansowanych wycieczkach w ramach rządowego programu „Poznaj Polskę”. Resort przeznaczy nań 100 milionów złotych.

Publikacja: 29.03.2022 16:06

W tym roku na dofinansowanie wycieczek w ramach programu „Poznaj Polskę” Ministerstwo Edukacji i Nau

W tym roku na dofinansowanie wycieczek w ramach programu „Poznaj Polskę” Ministerstwo Edukacji i Nauki przeznaczy 100 milionów złotych

Foto: Ministerstwo Edukacji i Nauki

- Projekt „Poznaj Polskę” wchodzi w fazę wykonawczą - ogłosił minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek na dzisiejszej konferencji prasowej na dworcu Warszawa Zachodnia. Przypomnijmy, że w ramach tego przedsięwzięcia MEiN dofinansowuje wycieczki szkolne do miejsc związanych z polską historią, tradycją, kulturą i nauką.

Czytaj więcej

Czarnek: Wycieczki szkolne do miejsc pamięci narodowej z dopłatą państwa

Jego pilotaż resort ogłosił w sierpniu zeszłego roku. Jak zapewnia, program cieszył się ogromnym zainteresowaniem. W prawie 5 tysiącach wycieczek udział wzięło ponad 215 tysięcy uczniów. Całkowity koszt wycieczek wyniósł prawie 50 milionów złotych, z czego niemal 35 milionów złotych to wkład MEiN.

W tym roku, zapowiedział dziś Czarnek, będzie to łącznie 100 milionów złotych (50 milionów wiosną i 50 milionów po wakacjach). Nabór do projektu rozpoczął się 1 marca.

Od 1 kwietnia ma być zrealizowanych 5700 wycieczek. - Szacujemy, że około 300 tysięcy dzieci i młodzieży ruszy w podróż po Polsce, żeby ją poznać dzięki programowi ministra edukacji i nauki „Poznaj Polskę” - wyliczał szef MEiN. - Można powiedzieć, że łącznie ponad pół miliona dzieci i młodzieży skorzysta z prawie bezpłatnych, bo w 80 procentach finansowanych, wycieczek po naszym kraju. Wszystko po to, aby zachwycić się Polską i być z niej dumnym. Już wiemy, że szkoły są niezwykle zainteresowane tą ofertą.

Czytaj więcej

Polska Rada Turystyki: „Poznaj Polskę”? Koniecznie z biurem podróży

Czarnek poinformował również, że do programu dołącza PKP Intercity, które będzie wozić uczestników „bezpiecznie do celu”.

Jak podaje MEiN, w zeszłym roku wśród najchętniej odwiedzanych w ramach programu „Poznaj Polskę” miejsc znalazły się Centrum Nauki Kopernik, Zamek Królewski, Muzeum Powstania Warszawskiego, Łazienki Królewskie i zespół cmentarzy na Powązkach w Warszawie, Stare Miasto i Zamek Królewski na Wawelu w Krakowie, Centrum Edukacji Ekologicznej Hydropolis we Wrocławiu, Muzeum Toruńskiego Piernika oraz Stare i Nowe Miasto w Toruniu.

Biura Podróży
Traveldata: Ceny wakacji wzięły wolne od zwyżek. Pierwszy raz od pięciu tygodni
Nowe Trendy
Pierwszy dzień wolności na granicach. Od dziś nie potrzeba certyfikatów ani testów
Biura Podróży
LOT proponuje: Leć na wakacje nad polskie morze samolotem. Mamy dla ciebie pakiet
Popularne Trendy
Andrzej Kindler odchodzi z zarządu Polskiej Izby Turystyki
Nowe Trendy
Betlej: Nie ma co ulegać propagandowemu optymizmowi, wojna będzie długa