Traveldata: Ceny wakacji wzięły wolne od zwyżek. Pierwszy raz od pięciu tygodni

W zeszłym tygodniu średnia cena wycieczki w biurze podróży z wylotem między 1 i 7 sierpnia 2022 spadła o 31 złotych – odnotowuje w cotygodniowym raporcie, omawiającym ceny w biurach podróży Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata*.

Publikacja: 29.03.2022 08:51

Traveldata: Ceny wakacji wzięły wolne od zwyżek. Pierwszy raz od pięciu tygodni

Foto: Aleksander Kramarz

Zdarzyło się tak pierwszy raz od pięciu tygodni, podczas których ceny systematycznie rosły. W poprzednich zestawieniach średnia cena zwiększała się o 54, 49, 46 i 19 złotych, w dwóch tygodniach wcześniejszych spadła o 4 i o 42 złote, a jeszcze wcześniej podniosła się o 113, 20, 12 i 22 złote – czytamy w omówieniu badania.

W ostatnim tygodniu najbardziej straciła na średniej cenie Malta (w poprzednim zestawieniu ceny tam najbardziej wzrosły) – 284 złote. Ceny spadały też w wypadku Riwiery Tureckiej i Lanzarote – o 113 i 111 złote.

Z kolei najmocniej rosły ceny wakacji na Fuerteventurze, o 110 złotych, w Portugalii, o 66 złotych, i na Majorce – o 62 złote.

Zmiany cen wycieczek w ostatnim tygodniu obrazuje mapa, a ich przebieg w tym sezonie na najważniejszych kierunkach przedstawia wykres zamieszczony niżej.

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

W ostatnim tygodniu spadły ceny czterech z pięciu najważniejszych kierunków turystycznych: Grecja i Turcja o 53 złote, Egipt o 52 złote, a Bułgaria o 14 złotych. Jedynie Wyspy Kanaryjskie pozostały na poprzednim poziomie, a konkretnie zdrożały o złotówkę.

Gdy wszystko drożeje, Malta tanieje

Porównanie średniej ceny imprez z zeszłego tygodnia ze średnią ceną sprzed roku doprowadziło Traveldatę do wniosku, ze różnica wynosi 499 złotych. O tyle droższe są wakacje tegoroczne od zeszłorocznych.

Taka zmiana potwierdza trend wzrostu cen wycieczek, gdyż przez poprzednich 10 tygodni ceny rosły o: 533, 467, 423, 383, 343, 340, 329, 252, 269 i 256 złotych.

Kolejny raz najbardziej, licząc rok do roku, wzrosły ceny wyjazdów do Szarm el-Szejk, Hurghady i na Teneryfę. Kolejno było to: 880 złotych, 831 złotych i 791 złotych – wyliczają autorzy raportu.

W minionym tygodniu ceny w skali roku ceny spadły jedynie na Malcie – o 69 złotych.

Traveldata policzyła też, jaki wpływ na ceny pakietów turystycznych miały dwa kluczowe pod tym względem czynniki, czyli cena paliwa i kursy walut. Cena paliwa lotniczego wyniosła w ostatnim tygodniu 4,40 złotego za litr, co oznaczało wzrost rok do roku o 82,6 procent.

Polski złoty „odnotował umiarkowane osłabienie”. Tym razem wyniosło ono ponad 5 procent, podczas gdy przed tygodniem nasza waluta była słabsza o około 3,6 procent, a przed dwoma o 6,7 procent. W tej sytuacji wpływ na średnią cenę wycieczki utrzymywał się w przedziale od 390 do 400 złotych (przed tygodniem było to 440-450, a przed dwoma 425-435 złotych). O taką sumę wzrosły średnio, licząc rok do roku, koszty organizatora wyjazdów.

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

W grupie kierunków wiodących największy wzrost, rok do roku, objął kolejny raz wyjazdy do Egiptu – o 805 złotych. Wakacje na Wyspach Kanaryjskich zdrożały w tym wyliczeniu o 526 złotych, w Turcji o 440 złotych, w Grecji o 407 złotych, a w Bułgarii – o 395 złotych.

Jeśli chodzi o kierunki spoza pierwszej piątki, mniej uczęszczane, największe podwyżki objęły Albania i Maroka – o 769 i 678 złotych. Mniejszy, ale zarazem w podobnej w skali, wzrost odnotowano w wypadku Majorki, Cypru, Hiszpanii kontynentalnej i Włoch – o 581, 579, 550, 546 złotych. W mniejszej skali podniosły się ceny wypoczynku w Portugalii – o 447 złotych, a w jeszcze mniejszej w Tunezji – o 277 złotych.

Jedynym kierunkiem, który staniał była Malta, a różnica wyniosła 69 złotych.

ETI nie szaleje z podwyżkami

„W rocznych porównaniach średnich cen wycieczek wśród dużych i średnich organizatorów ceny wyjazdów w szczycie sezonu lato 2022 nie obniżyły się w żadnym z biur podróży, a najmniejsze roczne wzrosty cen wyjazdów odnotowano w biurach ETI i Itaka – o około 410 i 425 złotych. Średnie ceny w pozostałych biurach podróży były wyższe niż przed rokiem w granicach od 450 złotych (TUI Poland) do 570 złotych” - czytamy dalej w opracowaniu.

W liczbie najniższych bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w wypadku 30 kierunków sezonu letniego i w trzech kategoriach hoteli, na pierwszym miejscu, podobnie jak przez większość poprzedniego sezonu, znalazł się TUI Poland z liczbą takich 51 ofert. W pierwszej trójce były jeszcze Itaka z 31 ofertami i Rainbow z 25 ofertami.

Najwięcej najtańszych wyjazdów w szczycie sezonu do Egiptu proponowały TUI Poland (7) i Exim Tours (4), do Grecji TUI Poland (9), Itaka (6), Rainbow i Exim Tours (po 5), na Wyspy Kanaryjskie TUI Poland (12), Itaka (6) i Rainbow (4), do Turcji Coral Travel (9) i TUI Poland (4), do Tunezji TUI Poland (6), Coral Travel (3) i Exim Tours (2), a w Bułgarii TUI Poland (3) i Exim Tours (2 oferty).

W porównaniu z okresem sprzed roku biuro TUI Poland poprawiło swoją pozycję w Grecji, Tunezji i na Wyspach Kanaryjskich i w Tunezji, biuro Itaka w Egipcie, Grecji i na Wyspach Kanaryjskich, a biuro Rainbow w Turcji – wyjaśniają eksperci z Traveldaty.

Całość materiału zamykają tabelą z biurami podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najniższych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne. Tym razem nie nastąpiła żadna zmiana w składzie pierwszej piątki organizatorów, ale miały miejsce zmiany pozycji zajmowanych przez poszczególne biura. Najistotniejsza była zamiana na miejscu pierwszym i drugim, gdyż miejsce lidera opuścił TUI Poland, a zajął je Exim Tours. Przyczyną był wzrost cen w pierwszym biurze i ich spadek w biurze drugim. Z pozycji czwartej na piątą przesunął się Grecos, a ruch odwrotny wykonał Rainbow.

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

*Zestawienie obejmuje siedemnaste w tym roku porównanie cen wycieczek z wylotem w szczycie sezonu letniego definiowanego na potrzeby porównań jako okres pierwszego tygodnia sierpnia, czyli od 1 do 8 sierpnia 2022 roku. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 24 marca 2022 i zestawione z cenami dla tego samego okresu dla wylotów z 17 marca, a przy porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi 24 marca 2021 roku.

Biura Podróży
Zmarła Alina Dybaś-Grabowska, prezeska Turystycznej Organizacji Otwartej
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Biura Podróży
Join UP!: Koniec ofert dedykowanych. 41 hoteli wraca do wszystkich agentów
Biura Podróży
TUI szuka ludzi do pracy. Ma tysiąc wakatów i propozycję pracy zdalnej
Biura Podróży
Anex: Kończymy z ofertami dedykowanymi. Każdy agent turystyczny tak samo ważny
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Biura Podróży
Prezes Wakacje.pl: Naszym drogowskazem potrzeby klientów i zdrowy rynek