Nowa Dolina położona jest w południowo-zachodniej części kraju. Rozciąga się w niej Pustynia Biała - jedna z najsłynniejszych na świecie. Gubernatorstwo stale się rozwija, a jego ambicją jest także pozyskanie jeszcze większej liczby turystów, pisze egipska gazeta „Daily News Egypt” w swoim elektronicznym wydaniu.

Czytaj więcej

Egipt wprowadza ceny minimalne w hotelach. Będzie drożej

W czasie niedawnego spotkania władz regionu z delegacją 14 hiszpańskich lekarzy, którzy przyjechali, by sprawdzić potencjał Nowej Doliny rozwoju turystyki medycznej, gubernator Mohamed El-Zamalot podkreślał, że rząd, który chce poprawić i rozwijać infrastrukturę gubernatorstwa, także pod kątem turystyki, przeznaczył 60 miliardów funtów egipskich (około 2,4 miliarda dolarów) na drogi, sieć elektryczną, mieszkania, poprawę służby zdrowia zdrowia i edukacji i wiele innych działań. Inwestycje były prowadzone w latach 2014-2022. Toczą się prace nad zasilaniem wszystkich ekohoteli energią odnawialną. W Nowej Dolinie znajduje się pierwsze na świecie miasto na pustyni, które ma gaz ziemny.

W gubernatorstwie jest wiele hoteli i ekokurortów, a goście przyjeżdżają, by uprawiać turystykę sportową, na zorganizowane konferencje lub wypoczynek o charakterze zdrowotnym. W tym ostatnim wypadku chodzi o zabiegi polegające na kąpielach w piasku, czy korzystaniu z leczniczych właściwości mułu, wody siarkowej i terapii błotnej. Rośnie tam również wiele dzikich roślin i ziół, które są stosowane w leczeniu.

W Nowej Dolinie odbywają się także międzynarodowe rajdy, można biwakować na Pustyni Białej, ale też odwiedzać słynne stanowiska archeologiczne, z których najważniejsze to świątynia Hibis.