Kilka dni temu został oficjalnie zaprezentowany projekt połączenia ośrodków narciarskich Monterosa–Champoluc z ośrodkiem Cervino–Zermatt – podaje hiszpański portal specjalizujący się w tematyce narciarskiej Nevasport. Nowy wyciąg połączy pięć dolin: Valtournenche, Val d'Ayas, Gressoney, Alagna i Zermatt oraz tyle samo ośrodków narciarskich: Zermatt, Cervinia-Valtournenche, Champoluc, Gressoney i Alagna Valsesia. Łącznie obejmują one 38 szczytów i 580 kilometrów tras zjazdowych z 75 wyciągami. Z terenów narciarskich Cervino Ski Paradise do Monterosa Ski można by się dostać w 30 minut.

Czytaj więcej

Brytyjskich narciarzy nie zrażają wyższe ceny. Rezerwują więcej niż przed pandemią

O projekcie dyskutowano od lat, ale teraz, po przedstawieniu studium wykonalności, nabiera on coraz bardziej realnych kształtów. W jego realizację włączyć ma się wiele różnych podmiotów. Jeśli przedsięwzięcie dojdzie do skutku, północna i południowa strona Alp zostaną połączone, co przyciągnie sportowców, turystów i rodziny z dziećmi nie tylko zimą, ale też latem.

Inwestycja wyceniana jest na około 75 milionów euro i byłaby jedną z najważniejszych w Dolinie Aosty, tak samo ważną jak ta zrealizowana w 2015 roku na Mont Blanc (Mont Blanc Skyway). Sama budowa stworzyłaby pięć tysięcy miejsc pracy i kolejne tysiąc dzięki możliwości wykorzystywania jej przez cały rok.