Kobiety przejęły stery greckiej turystyki. Ogłosiły, jaki mają dla niej program

Całoroczny sezon turystyczny, poprawa jakości produktu turystycznego, nacisk na turystykę krajową i na gospodarkę zrównoważoną – to cele, jakie stawia sobie nowa minister turystyki Grecji.

Publikacja: 29.06.2023 08:01

Na zdjęciu, jakie zrobił sobie po powołaniu nowy rząd, minister turystyki Olga Kefalogianni stanęła

Na zdjęciu, jakie zrobił sobie po powołaniu nowy rząd, minister turystyki Olga Kefalogianni stanęła u boku premiera

Foto: AFP, Aris Messinis

W Grecji zaprzysiężono nowy rząd premiera Kiriakosa Micotakisa. W jego gabinecie zasiada większa niż poprzednio liczba kobiet, a dwie z nich przejęły kluczową w tym kraju dziedzinę: turystykę.

Olga Kefalogianni została ministrem turystyki kraju, a Elena Rapti objęła stanowisko wiceministra turystyki.

Partia Micotakisa Nowa Demokracja zdobyła w ostatnich wyborach głosy pozwalające jej rządzić samodzi

Partia Micotakisa Nowa Demokracja zdobyła w ostatnich wyborach głosy pozwalające jej rządzić samodzielnie, bez zawierania koalicji z innymi ugrupowaniami

AFP, Aris Messinis

Nowa minister turystyki przejęła swoje nowe stanowisko od tymczasowej minister Ioanny Dretty podczas ceremonii przekazania, która odbyła się we wtorek w Atenach – przypomina serwis Greek Travel Pages

Nie jest nowa na tym miejscu, Kefalogianni była już ministrem turystyki w latach 2012-2015 w rządzie Antonisa Samarasa.

– Jestem bardzo podekscytowana, wracając na miejsca, w którym mogę służyć z całych sił dziedzinie, która tak dużo znaczy dla greckiego społeczeństwa – mówi Kefalogianni, cytowana przez portal. Podkreśla przy tym, że turystyka grecka przeżywała w latach jej poprzedniego ministrowania, 2012-2015, sukcesy.

Czytaj więcej

Zakaz plażowania w Zatoce Wraku na wyspie Zakintos. Tylko 20 minut na odwiedziny

– Dzisiejszy cel jest jasny: odnieść sukces w silnym, konkurencyjnym, zrównoważonym przemyśle turystycznym, bo wzmocni to naszą gospodarkę - będzie to oznaczać większe dochody, miejsca pracy i zadowolenie społeczne – mówi Kefalogianni.

Odnosząc się do swojej poprzedniczki Ioanny Dretty i poprzednich ministrów Harry'ego Teoharisa i Wasilisa Kikiliasa, Kefalogianni powiedziała, że mimo bezprecedensowych kryzysów udało im się stanąć na wysokości zadania i sprostać wyzwaniom dla teraźniejszości i przyszłości branży turystycznej.

Dodała, że przed grecką turystyką stoi jeszcze „wiele wyzwań” i podkreśliła, że najbliższe lata będą decydujące dla branży.

– Grecja, ze swoim ogromnym potencjałem, może i musi stawić czoła wielkim wyzwaniom, które przed nią stoją: walczyć z sezonowością, szanować środowisko, regulować najem krótkoterminowy, rozwiązywać problemy pracownicze i szanować lokalne społeczności – mówi nowa minister, dodając, że odpowiednie planowanie, synergia i współpraca są częścią jej programu.

Ze swojej strony nowa wiceminister turystyki Grecji Elena Rapti podkreśliła, że celem nowego czteroletniego okresu jest osiągnięcie przez grecką turystykę wyższego poziomu poprzez wykorzystanie wszystkich atutów Grecji.

– Celem jest osiągnięcie całorocznego sezonu turystycznego poprzez rozwój alternatywnych form turystyki w całym kraju – dodała wiceminister Rapti.

Podkreśliła również, że do celów krótkoterminowych resortu należy wzmocnienie popytu na turystykę krajową, stworzenie polityki turystyki dostępnej i podniesienie jakości produktu turystycznego.

– Ten rok rozpoczął się z dużymi oczekiwaniami, ale wszystko wskazuje, że zakończy się pozytywnie. Obiecuję, że dołożę wszelkich starań, aby zrealizować wizję naszego rządu dotyczącą turystyki – powiedziała minister.

Czytaj więcej

W niedzielę wybory w Grecji. Na nowego ministra turystyki czeka kilka problemów

Powołując się na dane Banku Grecji, ustępująca minister sprawująca swój urząd w okresie przejściowym, Dretta podała, że przychody z turystyki w ciągu pierwszych czterech miesięcy roku wzrosły o 16 procent w porównaniu z tym samym okresem przed pandemią i wszystko wskazuje, że rok zakończy się dobrze dla branży.

W Grecji zaprzysiężono nowy rząd premiera Kiriakosa Micotakisa. W jego gabinecie zasiada większa niż poprzednio liczba kobiet, a dwie z nich przejęły kluczową w tym kraju dziedzinę: turystykę.

Olga Kefalogianni została ministrem turystyki kraju, a Elena Rapti objęła stanowisko wiceministra turystyki.

Pozostało 93% artykułu
Nowe Trendy
Brytyjska branża turystyczna: Brakuje pracowników i zrównoważonej gospodarki
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Nowe Trendy
Co piąty turysta przyjechał do Polski z zagranicy. Najwięcej z Niemiec
Nowe Trendy
Minister od turystyki, Piotr Borys, nie zostanie prezydentem
Nowe Trendy
Bruksela sprawdza, czy Google nie łamie prawa, pokazując oferty lotów
Nowe Trendy
Jaki wpływ na gospodarkę ma branża spotkań i wydarzeń? „Wyniki są imponujące”