Thessaloniki Hotels Association (THA) przeprowadziło we współpracy z GBR Consulting ankietę wśród turystów odwiedzających Saloniki, drugie pod wzgledem wielkości po Atenach miasto Grecji, by sprawdzić,czy spełnia ono ich oczekiwania.

Okazuje się, że zdecydowana większość podróżnych poleciłoby miasto swoim znajomym i rodzinie. Taką deklarację składa 97 procent pytanych, a 95 procent mówi, że chętnie odwiedzi je ponownie - donosi portal Greek Travel Pages. Jednak ogólna ocena wyniosła 7,9 punktu (w skali od 1 do 10), co jest wynikiem słabszym w porównaniu z wcześniejszymi latami. Ankieta dotyczyła pobytów zrealizowanych w zeszłym roku.

Jak mówi Stefan Merkenhof z GBR Consulting, na podstawie danych rezerwacyjnych z pierwszych czterech miesięcy tego roku można założyć, że ten sezon letni będzie dla miasta udany, choć nadal w wynikach o wiele lepiej wypadają Ateny.

W czasie prezentacji Andreas Mandrinos, prezes THA, odniósł się do wyzwań, przed jakimi stoją Saloniki. Wśród nich wymienia zapewnienie połączeń lotniczych z zagranicą, połączenie lotniska z budowanym obecnie metrem i zadbanie o rentowność jedno- i dwugwiazdkowych hoteli. Inne kwestie wymagające natychmiastowej interwencji to więcej parkingów, walka z hałasem spowodowanym działalnością klubów nocnych i większa dbałość o czystość.

Mandrinos podkreśla jednak, że mimo problemów Saloniki są bardzo popularnym celem podróży. Władze lokalne powinny jednak opracować plan rozwoju turystyki w mieście.