Minister turystyki Egiptu: Padł rekord w liczbie turystów

W kwietniu Egipt odwiedziło 1,35 miliona turystów, co jest najlepszym miesięcznym wynikiem w historii turystyki tego kraju.

Publikacja: 08.06.2023 12:07

Minister turystyki Egiptu: Padł rekord w liczbie turystów

Foto: Nelly Kamińska

W kwietniu do Egiptu przyjechało 1,35 miliona turystów - poinformował w ostatni poniedziałek minister turystyki i starożytnego dziedzictwa Ahmed Issa, podkreślając, że to najwięcej, ile jego kraj kiedykolwiek przyjął w ciągu miesiąca.

Cytowany przez egipskie media minister dodał, że Egipt spodziewa się w tym roku łącznie 15 milionów turystów. Gdyby udało się ten wynik osiągnąć, zostałby pobity kolejny rekord - ten ustanowiony w 2010 roku, kiedy Egipt gościł 14,7 miliona turystów.

15 milionów to obecnie maksimum możliwości Egiptu, biorąc pod uwagę pojemność hoteli. W kolejnych latach liczba turystów, zgodnie z założeniami strategii turystycznej, ma sukcesywnie wzrastać - do około 18-20 milionów w przyszłym roku i 30 milionów do 2028 roku. Dlatego, przypomniał Issa, Egipt pracuje nad zwiększeniem liczby pokojów hotelowych, która w ciągu najbliższych pięciu lat ma wzrosnąć o ponad połowę, z obecnych 230 tysięcy do 500 tysięcy.

Czytaj więcej

Popularna wśród polskich turystów marka otwiera dwa luksusowe hotele w Egipcie

Według danych Ministerstwa Turystyki i Starożytnego Dziedzictwa w 2019 roku Egipt odwiedziło 13 milionów turystów, w 2020, pierwszym pandemicznym, 3,7 miliona, w 2021 roku 8 milionów, a w 2022 roku 11,7 miliona. Egipskiej turystyce mocno zaszkodził najazd Rosji na Ukrainę - przed wybuchem wojny te dwa kraje były jednymi z najważniejszych rynków źródłowych dla Egiptu.

Turystyka wytwarza do 15 procent PKB Egiptu i jest dla niego głównym źródłem twardej waluty.

Popularne Trendy
Przybywa turystów. Najbardziej korzystają kwatery prywatne, znikają agroturystyki
Popularne Trendy
Turystyczni blogerzy stają w szranki. „Odkrywamy niezwykłe polskie miejsca”
Popularne Trendy
Idealne wakacje Polaka? Plaża, all inclusive i animacje dla dzieci
Popularne Trendy
Polska zaprasza na rowery, kajaki i wędrówki. Nowa promocja w Niderlandach
Popularne Trendy
Hiszpania ma problem z pensjami w turystyce. Kobiety zostają w tyle