Dane o ruchu turystów zaprezentowała zastępczyni rzecznika rządu Traisuree Taisaranakul. Pięć największych grup turystów stanowili Malezyjczycy (1,9 miliona), Chińczcy (1,3 miliona), Rosjanie (784 tys.), Koreańczycy z Korei Południowej (742 tys.) i Hindusi z Indii (733 tys.).

Z kolei ze statystyk opublikowanych przez tajlandzkie Ministerstwo Sportu i Turystyki za pierwszych pięć miesięcy roku wynika, że wśród gości było 55,4 tysiąca Polaków, co oznacza, porównując rok do roku, wzrost o 560 procent.

W tym roku rząd Tajlandii postawił sobie za cel pozyskanie 25 milionów turystów, co ma się przełożyć na 42,5 miliarda dolarów przychodów. Zgodnie z szacunkami samych podróżnych z Chin ma być 5 milionów.

Kraj zamierza jeszcze w tym miesiącu uruchomić system wcześniejszego sprawdzania wizy (Visa Pre-screening System, VPSS), który przyspieszy proces ubiegania się o wizę przez zagranicznych turystów.

Minister Turystyki i Sportu Phiphat Ratchakitprakarn poinformował, że podatek turystyczny dla turystów z zagranicy, który miał ruszyć 1 czerwca, został przesunięty na styczeń przyszłego roku. Opłata wynosić ma 300 batów (35 złotych) za osobę przybywającą samolotem i 150 batów (17,5 złotego) za gościa podróżującego drogą lądową lub łodzią.