Egipt na drodze do turystycznego rekordu

W pierwszej połowie tego roku do Egiptu przyjechało 7 milionów turystów, co pozwala przypuszczać, że uda się zrealizować cel rządu, jakim jest pozyskanie w 2023 roku 15 milionów gości.

Publikacja: 23.08.2023 00:43

W 2028 roku miałoby przyjechać do Egiptu 30 milionów turystów, dwa razy więcej niż rząd spodziewa si

W 2028 roku miałoby przyjechać do Egiptu 30 milionów turystów, dwa razy więcej niż rząd spodziewa się w tym roku

Foto: Aleksander Kramarz

Dotąd rekordowym rokiem dla egipskiej turystyki był 2019 rok, kiedy do kraju przyjechało 13 milionów turystów z zagranicy, a przychody z tego tytułu wyniosły 13 miliardów dolarów - przypomina portal Africa News. Z powodu pandemii liczba ta spadła, a w roku podatkowym 2020/21 gości było 8 milionów. Rok później wskaźnik wzrósł do 11,7 miliona. O ile liczba turystów zwiększyła się o ponad 46 procent, o tyle przychody podskoczyły o 121 procent i wyniosły 10,7 miliarda dolarów.

Czytaj więcej

Egipt: 272 miliony ludzi zainteresowanych przyjazdem. Jak ich przyjąć?

Gwałtowny spadek kursu wymiany funta egipskiego na waluty obce, a także ożywienie gospodarcze w krajach rozwiniętych po kryzysie rosyjsko-ukraińskim i pandemii koronawirusa pomogły pobudzić turystykę – mówi analityk ds. ekonomicznych z Akademii Al Ahram, Samar Adel.

W zeszłym roku Europejczycy stanowili ponad 62 procent turystów, na drugim miejscu znaleźli się Arabowie z wynikiem 26 procent. W pierwszym półroczu tego roku wzrost liczby odwiedzających wyniósł 35 procent – było ich 7 milionów.

Jesteśmy na dobrej drodze do osiągnięcia naszego celu dla turystyki, jakim jest 15 milionów turystów – mówi minister turystyki i dziedzictwa starożytności Ahmed Eissa. – W przyszłym roku spodziewamy się 18 milionów turystów. Nasza strategia koncentruje się na zwiększeniu liczby lotów do Egiptu, poprawie wrażeń z pobytu w Egipcie gości i zwiększeniu liczby pokoi hotelowych – dodaje.

Czytaj więcej

Prezes Egipskiej Organizacji Turystycznej: Polska wśród najważniejszych rynków

Średnioterminowy cel dla turystyki w Egipcie zakłada pozyskiwanie około 30 milionów turystów rocznie do 2028 roku. Władze planują zwiększyć liczbę pokojów z obecnych 215 tysięcy do pół miliona. W tym celu chcą przyciągnąć inwestycje o wartości 20 miliardów dolarów.

Turystyka ma kluczowe znaczenie dla egipskiej gospodarki, a wpływy z niej wynoszą około 12 procent produktu krajowego brutto. To również jedno z najważniejszych źródeł pozyskiwania walut.

Popularne Trendy
Turystyczni blogerzy stają w szranki. „Odkrywamy niezwykłe polskie miejsca”
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Popularne Trendy
Idealne wakacje Polaka? Plaża, all inclusive i animacje dla dzieci
Popularne Trendy
Polska zaprasza na rowery, kajaki i wędrówki. Nowa promocja w Niderlandach
Popularne Trendy
Hiszpania ma problem z pensjami w turystyce. Kobiety zostają w tyle
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Popularne Trendy
Anna Ptak nową prezeską turystyki dziecięcej w Polskiej Izbie Turystyki