Co sprawia, że ​​Morze Jońskie jest tak wyjątkowe? To urzekający mariaż szmaragdowych wód, pięknego dna morskiego, bezwietrznych, spokojnych zatoczek i ustronnych plaż. Jest jednak coś jeszcze, co wyróżnia tę część Grecji. To słynne, olśniewające swą malowniczością jaskinie morskie –prawdziwe cuda natury, uchodzące za jedne z najpiękniejszych na naszej planecie! Te stworzone przez naturę skarby, choć często ukryte wśród skalistych wybrzeży i dostępne jedynie od strony morza, są jednak na wyciągnięcie ręki. Wystarczy wsiąść na pokład jednej z licznych łodzi wycieczkowych, by odkryć ten sekretny, malowany błękitem i tchnący niewypowiedzianym pięknem świat. Zabierzcie ze sobą stroje kąpielowe i nie zapomnijcie o aparacie fotograficznym. Z pewnością będziecie chcieli uwiecznić te cuda na zdjęciach, by pokazać je potem rodzinie i znajomym. Obudźcie w sobie ducha odkrywców i poznajcie bliżej niektóre z najpiękniejszych morskich jaskiń Morza Jońskiego.

""

http://www.visitgreece.gr/  Jaskinie w zatoce Paleokastritsa na wyspie Korfu

turystyka.rp.pl

Błękitna Jaskinia na wyspie Zakynthos

Odwiedźcie, położone pośród niezliczonych plaż i naturalnych zatoczek, najsłynniejsze jaskinie morskie w Grecji -na półwyspie Keri na wyspie Zakynthos. Wśród nich, uwagę odwiedzających przykuwa przede wszystkim tak zwana Błękitna Jaskinia. Warto odwiedzić to miejsce, szczególnie o poranku, gdy światło słoneczne wlewa się w kryształowe wody i tańczy tysięcznymi refleksami błękitu na ścianach jaskini. Dopełnieniem scenografii tego cudnego spektaklu są stalaktyty zwieszające się ze sklepienia jaskini niczym żyrandole. Dno morskie, które zdobią wielobarwne koralowce, zda się nieustannie zmieniać odcień. Zanurzcie się w głębokich, krystalicznie czystych wodach i rozkoszujcie się urokiem tego morskiego raju.

Do jaskiń można dostać się z różnych części wyspy łodziami wycieczkowymi, które wyruszają między innymi z Keri, z plaży Makris Gialos, z portu w Agios Nikolaos oraz z przylądka Skinari.

""

http://www.visitgreece.gr/ Jaskinia Papanikolis w pobliżu wyspy Lefkada

turystyka.rp.pl

Jaskinia Papanikolis w okolicach wyspy Lefkada

Największa – i jedna z najbardziej imponujących jaskiń morskich na świecie – znajduje się na wyspie Meganisi, zaledwie 12 mil morskich na wschód od Lefkady. Swoją nazwę jaskinia zawdzięcza historycznej łodzi podwodnej „Papanikolis”, która podczas II wojny światowej wykorzystywała to miejsce jako naturalny schron i bazę wypadową. Dzięki swoim ogromnym rozmiarom, również dzisiaj jaskinia stanowi schronienie dla przepływających statków i łodzi, które znajdują tu bezpieczną przystań podczas sztormowej pogody. Ogromne wejście prowadzi do tunelu o długości 120 metrów i szerokości 60 metrów, który stopniowo zwęża się do 23 metrów.
Czyste, błękitne wody ukazują piękno dna morskiego, a stalaktyty i malutka piaszczysta plaża wewnątrz jaskini dodają uroku temu pięknemu miejscu. Do jaskini dostać się można jedynie drogą morską – łodziami, które wypływają z miejscowości Nydri na Lefkadzie.

""

http://www.visitgreece.gr/ Jaskinie na wyspie Paksos

turystyka.rp.pl

Jaskinie na wyspie Paksos

W zachodniej części wyspy, o nieujarzmionych, stromych brzegach i wysokich, pionowych klifach, znajduje się kompleks 40 niesamowitych, łukowato sklepionych jaskiń i formacji skalnych. Wśród nich wyróżnia się wyjątkowo duża jaskinia Ipapantis, przypominająca muszlę koncertową jaskiniaTripitos, ,Ortholithos – skalna szpica wyłaniająca się z krystalicznie czystej toni morza oraz słynna Błękitna Pieczara. Jaskinie są ze sobą połączone. Do wnętrza pierwszej i jednocześnie największej z nich możecie wpłynąć małą łodzią. Z pewnością oczarują Was tysięczne odcienie błękitu, jakimi skrzą się tutejsze wody.

Do jaskiń dotrzeć można łodziami wycieczkowymi w ramach organizowanych 1 dniowych rejsów.
Łodzie wycieczkowe odbijają z wielu części wyspy, ale również z miejscowości Parga, Sivota i z wyspy Korfu.

""

http://www.visitgreece.gr/ Jaskinia i formacja skalna Ortholithos na wyspie Paksos

turystyka.rp.pl

Jaskinie w zatoce Paleokastritsa

Zatoka Paleokastritsa na wyspie Korfu uważana jest za jeden z najbardziej atrakcyjnych kurortów turystycznych na wyspie. W otaczających zatokę wysokich ścianach skalnych powstają małe jaskinie morskie o krystalicznie czystych wodach. Każda z nich ma też swoją własną historię. Najbardziej znana nosi imię Nausiki, córki króla ludu Feaków, która, jak to opisuje Homer, opiekowała się tu wyrzuconym na brzeg Odyseuszem. Promienie słońca tańczące na skalnych ścianach i rozświetlające toń wody z pewnością zachęcą Was do orzeźwiającej kąpieli.

Na wycieczkę po jaskiniach wybrać się można jedną z łodzi wypływających z miejscowości Paleokastritsa.

http://www.visitgreece.gr/

Materiał powstał we współpracy z „GRECKĄ NARODOWĄ ORGANIZACJĄ TURYSTYCZNĄ W POLSCE”