Choć wielu z nas jeździ ze swoimi dziećmi w dłuższe lub krótsze trasy rowerowe, to nie każdy zdaje sobie sprawę z faktu, jak zaplanować taką wycieczkę, by każdy uczestnik faktycznie miał z niej frajdę. Rodzinne trasy rowerowe rządzą się swoimi prawami, a maluch nie musi mieć ochoty pokonywać wielu kilometrów. Czasem lepiej zrezygnować ze zbyt wysokich ambicji rodzica i zamiast tego dobrać ciekawą, ale krótszą trasę.

Trasa rowerowa dla malucha – przede wszystkim frajda dla najmłodszych

W Polsce znajdziemy wiele tras, które można i warto pokonać z najmłodszymi. Na mapie najlepszych tras rowerowych znajdą się te usytuowane w miejscowościach górskich oraz nadmorskich. Na takich trasach znajdziemy mnóstwo ciekawych przystanków, czy to w mini zoo, czy w parku miniatur. Dzięki nim, rodzinna wycieczka może stać się okazją do nie tylko szlifowania swoich umiejętności, ale przede wszystkim także spędzenia czasu w wyśmienitym nastroju. Jeśli do tego dochodzą także walory edukacyjne zaplanowanej trasy, to jako rodzice możemy być dumni z tak świetnie zaplanowanego czasu wolnego swoich dzieci.

Trasa z przystankami? Oczywiście, że tak. Atrakcje wspomniane powyżej będą idealną okazją do pogłębiania wiedzy przyrodniczej lub historycznej młodszych i starszych dzieci, ale nie zawsze będziemy mieć okazję do zaplanowania tak oryginalnej jazdy. Pamiętajcie, że przystanek na trasie to może być równie dobrze park, czy staw, przy którym można zjeść wspólny posiłek. To od Waszych umiejętności, ale przede wszystkim także możliwości i okolicznych atrakcji zależy, jaką trasę obierzecie na wspólną zabawę.

Trasy rowerowe blisko natury i z daleka od ulic

Jazda z dzieckiem przy ruchliwej ulicy lub w miejscu, gdzie jest głośno i tłoczno będzie nie tylko stresująca dla rodzica, ale również i maluchowi nie przyniesie upragnionej frajdy. Z pewnością będą go stresowały, mijające samochody, czy inni cykliści, którym będzie trzeba ustępować miejsca. Ruchliwa trasa to na pewno zły pomysł dla dzieci, które dopiero od niedawna poczuły bakcyla w kołach. To także kiepski sposób na spędzenie czasu wówczas, gdy chcemy odpocząć od miejskiego zgiełku. 

Zamiast tego lepiej obrać na trasę pobliski las, pola lub po prostu wybrać się na trasę dalszą, przewożąc rowery samochodem. Sprawdź na forum dedykowanym cyklistom, gdzie usytuowane są najlepsze rodzinne trasy. Możemy Cię zapewnić, że w każdym województwie jest ich naprawdę sporo.

Jeśli trasa ma być ciekawa to musi prowadzić z górki

Bo nic tak nie ucieszy dzieci, jak szybka jazda z poczuciem wiatru we włosach. W tym celu najlepiej wybrać się w tereny z pagórkami lub na leśne szutry. Nie zabraknie tam lekkich wybojów, czy terenów z niedużym spadem. Pamiętasz czasy, kiedy jako dziecko fascynowała Cię szybka jazda z górki? Nawet jeśli przez chwilę odczuwało się przypływ adrenaliny podszyty strachem to właśnie takie trasy wspominamy najlepiej!

Zabierz swojego malucha na wspólnie obraną trasę. Dobrze, aby mógł razem z Tobą podjąć decyzję o tym, jaki będzie dystans wycieczki i ciekawe miejsca spoczynku. W rezultacie poczuje się jak mały zawodowiec, który na rowerze dziecięcym przemierza swój mały, wielki świat!

Materiał Promocyjny