Sztuka nowoczesna, Fryderyk Chopin i jego twórczość, powstanie warszawskie, życie w czasach PRL-u to tylko niektóre tematy lekcji online, które przygotowały warszawskie muzea, galerie i placówki edukacyjne zrzeszone w Warszawskiej Organizacji Turystycznej w ramach projektu „Turystyczna szkoła”, pilotowanego przez Polską Organizację Turystyczną. Jak wyjaśnia WOT w komunikacie, impulsem do stworzenia takiej oferty były obostrzenia wprowadzane przez rząd, w tym zmiana sposobu funkcjonowania szkół i placówek kulturalnych.

Z badań prowadzonych od marca do czerwca przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN wynika, że z oferty edukacyjnej online skorzystało 54 procent stołecznych placówek edukacyjnych, zaś 46 procent nie skorzystało, bo o niej nie wiedziało. 67 procent ankietowanych szkół, które już wypróbowały lekcje online, planuje zapisać się na takie zajęcia również w pierwszym semestrze następnego roku szkolnego. Propozycje lekcji online WOT prezentuje tutaj: https://odkrywajwarszawe.pl/turystyczna-szkola.

„Oferta obejmuje zarówno lekcje online, jak również warsztaty, pokazy i prezentacje dla uczniów wszystkich klas szkół podstawowych i średnich. To doskonały sposób na wzbogacenie zajęć szkolnych lub nauczania domowego w warunkach pandemii” – zachęca WOT.

ZOBACZ TEŻ: WOT: Turystyka przyjazdowa została bez pomocy

Organizacja przygotowała również programy wycieczek szkolnych pod hasłami: „Warszawa – po sportowe emocje”, „Warszawa Fryderyka Chopina”, „Warszawa – wspaniała zabawa”, „Warszawa – ze sztuką na ty”, „Warszawa po królewsku” i „Warszawa jedyna i niepowtarzalna”. Ze szczegółami można się zapoznać tutaj: https://wot.waw.pl/turystyczna-szkola.

„Staraliśmy się w opracowanych przez nas programach oprócz popularnych miejsc i atrakcji pokazać te, które nie są jeszcze powszechnie znane, a które mogą być inspiracją do efektywnego nauczania dla nauczycieli i młodzieży szkolnej. W scenariuszach zaprezentowaliśmy aspekt kulturowy i historyczny naszego miasta” – wyjaśnia WOT.

Celem projektu POT i Ministerstwa Edukacji Narodowej „Turystyczna szkoła” (obecnie zawieszonego z powodu pandemii) jest kreowanie mody na podróże po Polsce wśród dzieci i młodzieży szkolnej. Na stronie www.turystycznaszkola.gov.pl powstanie baza scenariuszy wycieczek szkolnych i materiałów dydaktycznych, które mają zachęcać pedagogów do organizacji wyjazdów z grupami szkolnymi w ciekawe zakątki Polski.

CZYTAJ WIĘCEJ: POT inspiruje uczniów do podróżowania