Morawiecki: Centralne lotnisko naszą Gdynią

AFP

Stworzenie w Polsce najnowocześniejszego systemu transportu w Europie, którego elementem ma być Centralny Port Komunikacyjny, zapowiedział w sejmowym expose premier Mateusz Morawiecki. – To będzie nasza Gdynia w sercu Polski i Europy – podkreślił

Morawiecki zapowiedział we wtorkowym expose budowę „Polski wielkich projektów”. – Jednym z nich jest budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego. To kluczowy element strategii rozwoju transportu w Polsce, to nie tylko szansa dla sektora lotniczego, to też rozbudowa sieci kolejowej – mówił szef rządu.

Przekonywał, że to pierwszy krok ku stworzeniu w Polsce najnowocześniejszego systemu transportu w Europie, otwartego również na takie innowacje jak: transport autonomiczny, czy koleje próżniowe. – Centralny Port Komunikacyjny to będzie nasza Gdynia w sercu Polski, nasza Gdynia zresztą też w sercu Europy – zapowiadał.

Premier mówił też o potrzebie odbudowania portów morskich – w Trójmieście, Szczecinie i Świnoujściu. W ostatnim z tych miast ma – przypomniał – powstać także tunel łączący je z resztą Polski. – To od dawna oczekiwany projekt, też go zrobimy – zapowiedział Morawiecki.

– To będzie kolejny bardzo ważny krok na drodze do utworzenia z Polski centrum logistycznego Europy” – dodał.

Morawiecki obiecał też kontynuowanie budowy autostrad i dróg ekspresowych, m.in. A1, S3 i S7. Przypomniał o projekcie Via Carpatia – trasie, która ma przebiegać przez Polskę i łączyć litewską Kłajpedę z greckimi Salonikami.

Więcej środków ma zostać przeznaczonych na komunikację gminną i powiatową, zarówno drogową, jak i kolejową. – Liczę tu na bliską współpracę ze wszystkimi samorządami – powiedział Morawiecki.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Rok 2019 potwierdził bezpieczeństwo latania

Coraz lepsze samoloty, surowsze przepisy, skrupulatne kontrole na lotniskach – to elementy dzięki którym ...

Wizz Air poleci z Warszawy do Agadiru

Od 30 czerwca, dwa razy w tygodniu, w poniedziałki i piątki, samoloty węgierskiego przewoźnika ...

Krakowskie lotnisko docenione za obsługę

Nagrodę ASQ Awards 2016 przyznawaną przez Międzynarodową Radę Portów Lotniczych otrzymało krakowskie lotnisko. Wyróżnienie ...

Ryanair skasuje niektóre trasy w lecie? Brakuje mu Maxów

Opóźnienia z dostawą nowych samolotów grożą zwolnieniami pilotów, zamykaniem baz i w efekcie zawieszaniem ...

Ryanair zawiezie wrocławian na Korfu

Loty na trasie z Wrocławia na Korfu irlandzki przewoźnik realizował będzie w sezonie letnim, ...

Wizz Air: Fuerteventura raz w tygodniu

Z Katowic na jedną z Wysp Kanaryjskich, Fuerteventurę, zamierza latać od kwietnia Wizz Air ...