W 2016 roku doszło do 65 wypadków lotniczych, w których zginęło 236 osób – podaje Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA). Choć w 2015 roku było więcej wypadków, spowodowały one mniej ofiar
W raporcie IATA na temat bezpieczeństwa w lotnictwie cywilnym poinformowano, że w zeszłym roku w sumie w lotnictwie cywilnym doszło do 65 wypadków lotniczych, w tym do 10 katastrof lotniczych. Dla porównania w 2015 roku odpowiednio było to 68 wypadków lotniczych, w tym cztery katastrofy lotnicze. W 2016 roku w wypadkach samolotowych zginęło 268 ludzi, a w 2015 roku – 136.
IATA przekonuje, że choć dane za 2016 roku są gorsze od danych z roku 2015, to biorąc pod uwagę średnie wyliczenia za lata 2011-2015, statystyka ta wygląda lepiej.
– W zeszłym roku prawie 3,8 mld pasażerów bezpiecznie podróżowało liniami lotniczymi w ok. 40,4 mln lotów na całym świecie. Liczba wszystkich wypadków lotniczych, także tych z udziałem ofiar śmiertelnych, spadła w stosunku do średniej pięcioletniej, pokazując tym samym, że lotnictwo staje się coraz bezpieczniejsze – mówi, cytowany w komunikacie, dyrektor generalny IATA Alexandre de Juniac.
Z danych IATA za lata 2011-2015 wynika, że roczna średnia liczba wypadków wynosiła wówczas 81, a liczba katastrof lotniczych – 13,4. W samolotach zginęło średnio 371 osób.
– Latanie jest wciąż najbezpieczniejszą formą podróżowania, a bezpieczeństwo pozostaje priorytetem wszystkich zaangażowanych w lotnictwo. Naszym celem jest, aby każdy start i lądowanie odbywały się bez wypadku. A każdy wypadek powoduje, że podwajamy siły, aby ten cel osiągnąć – podkreśla de Juniac.
W zeszłym roku m.in. w marcu 62 osoby zginęły w katastrofie boeinga 737-800 podczas próby lądowania na lotnisku w Rostowie nad Donem w południowej Rosji, a w maju Airbus EgyptAir runął do Morza Śródziemnego z 66 osobami na pokładzie. Także wówczas wszyscy zginęli.
IATA podaje, że międzynarodowy ruch pasażerski także w tym roku dynamicznie się rozwija i w styczniu wzrósł o 9,6 procent (porównując rok do roku). Jest to najszybsze tempo wzrostu od kwietnia 2011 roku.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.