Bruksela zdecyduje o pomocy dla Air Berlin

AFP

Komisja Europejska w ciągu dwóch miesięcy zdecyduje o losach pożyczki udzielonej niemieckim liniom lotniczym Air Berlin

Wczoraj Air Berlin złożyły wniosek o upadłość. Rząd w Berlinie przyznał spółce pożyczkę pomostową w wysokości 150 mln euro, co umożliwi przedsiębiorstwu prowadzenie działalności przez trzy miesiące. Protestuje przeciwko temu Ryanair, wskazując, że to niedozwolona pomoc państwa („Ryanair: Upadłość Air Berlina jest sztuczna”).

– Bruksela przygląda się procesowi upadłości Air Berlin. Unijni urzędnicy prowadzą konstruktywny kontakt z niemieckim rządem – powiedział na konferencji prasowej rzecznik Komisji Europejskiej, Ricardo Cardoso. Podkreślił, że nie zapadła jeszcze żadna decyzja.

– Niemcy muszą uzyskać zgodę Komisji na pomoc publiczną dla linii lotniczej. Teraz będziemy analizować ten wniosek o notyfikację i decyzja zapadnie w ciągu dwóch miesięcy – dodał Cardoso.

Urzędnicy będą również analizować wszystkie skargi na niemiecki rząd, związane z udzieleniem niedozwolonej państwowej pomocy finansowej. Taką skargę złożył już Ryanair. W przeszłości Komisja Europejska nie zgodziła się na rządową pomoc dla węgierskich linii lotniczych i w efekcie Malev zbankrutował. 5 lat temu polski rząd przekazał LOT-owi 400 milionów złotych. Komisja Europejska ostatecznie zdecydowała, że przewoźnik nie musi oddawać tych funduszy. Plan zaakceptowany przez Brukselę nakazał w zamian redukcję siatki połączeń, co miało zapobiec uzyskaniu przewagi konkurencyjnej nad liniami nie otrzymującymi wsparcia publicznego. LOT zobowiązał się także do reorganizacji wewnętrznej i zwolnień. Firma zarobiła w zeszłym roku 300 milionów złotych. Linie Air Berlin w tym samym czasie straciły 780 milionów euro.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Jak rząd chce pomóc turystyce? Dowiemy się we wtorek

Minister rozwoju przedstawi do wtorku propozycje pomocy dla firm z branż dotkniętych stratami ze ...

Będzie śledztwo w sprawie śmierci turystów

Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie nagłego zgonu dwóch turystów, których znaleziono w jednej z ...

Tatrzański Park Narodowy szuka wolontariuszy

Władze TPN poszukują ludzi, którzy będą sprzątać szlaki, kierować ruchem turystycznym i edukować odwiedzających ...

Kurort na Majorce walczy z pijanymi turystami

Policja karze mandatami właścicieli sklepów z Playa de Palma sprzedających alkohol w godzinach nocnych ...

Statki wycieczkowe ucierpią przez koronawirusa

Dla organizatorów rejsów wycieczkowych gehenna, jaką przeżywali pasażerowie Diamond Princess jest najgorszą antyreklamą. Popyt ...

Większość Francuzów wybiera się na wakacje

Ponad 65 procent Francuzów wybiera się tego lata na wakacje. To ponad 8 procent ...