Bruksela zdecyduje o pomocy dla Air Berlin

AFP

Komisja Europejska w ciągu dwóch miesięcy zdecyduje o losach pożyczki udzielonej niemieckim liniom lotniczym Air Berlin

Wczoraj Air Berlin złożyły wniosek o upadłość. Rząd w Berlinie przyznał spółce pożyczkę pomostową w wysokości 150 mln euro, co umożliwi przedsiębiorstwu prowadzenie działalności przez trzy miesiące. Protestuje przeciwko temu Ryanair, wskazując, że to niedozwolona pomoc państwa („Ryanair: Upadłość Air Berlina jest sztuczna”).

– Bruksela przygląda się procesowi upadłości Air Berlin. Unijni urzędnicy prowadzą konstruktywny kontakt z niemieckim rządem – powiedział na konferencji prasowej rzecznik Komisji Europejskiej, Ricardo Cardoso. Podkreślił, że nie zapadła jeszcze żadna decyzja.

– Niemcy muszą uzyskać zgodę Komisji na pomoc publiczną dla linii lotniczej. Teraz będziemy analizować ten wniosek o notyfikację i decyzja zapadnie w ciągu dwóch miesięcy – dodał Cardoso.

Urzędnicy będą również analizować wszystkie skargi na niemiecki rząd, związane z udzieleniem niedozwolonej państwowej pomocy finansowej. Taką skargę złożył już Ryanair. W przeszłości Komisja Europejska nie zgodziła się na rządową pomoc dla węgierskich linii lotniczych i w efekcie Malev zbankrutował. 5 lat temu polski rząd przekazał LOT-owi 400 milionów złotych. Komisja Europejska ostatecznie zdecydowała, że przewoźnik nie musi oddawać tych funduszy. Plan zaakceptowany przez Brukselę nakazał w zamian redukcję siatki połączeń, co miało zapobiec uzyskaniu przewagi konkurencyjnej nad liniami nie otrzymującymi wsparcia publicznego. LOT zobowiązał się także do reorganizacji wewnętrznej i zwolnień. Firma zarobiła w zeszłym roku 300 milionów złotych. Linie Air Berlin w tym samym czasie straciły 780 milionów euro.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

22 tysiące pasażerów pociągów z Chabówki

W tym sezonie w podróżach po Małopolsce zabytkowymi pociągami retro, sformowanych ze zbiorów Skansenu ...

Branson oferuje swoją wyspę, w zamian za pomoc Virgin Atlantic

Linie Virgin Atlantic mają poważne problemy, a Virgin Australia już oddała się w zarząd ...

Francja – drugi dzień strajku kolejarzy

RER A, najbardziej ruchliwa linia podmiejska w Europie, i RER B będą kursowały normalnie. ...

Dodatni bilans roku u niemieckich agentów

O 6,4 procent wzrósł – porównując rok do roku – skumulowany obrót niemieckich agentów ...

Ropa niszczy plażę w Kalbie

Kilkudziesięciu ratowników uczestniczy w usuwaniu skutków wycieku ropy naftowej we wschodniej części Zjednoczonych Emiratów ...

Wielkopolska IGHP z nowym dyrektorem

Małgorzata Kalinowska-Klimek, dyrektor hotelu Novotel Poznań Centrum i dyrektor hoteli Grupy Orbis na region ...