Huragan Maria pustoszy Dominikę

AFP

Lotnisko i porty na Dominice są zamknięte. W wyspę uderzył huragan Maria, który osiągnął już najwyższą kategorię w 5-stopniowej skali Saffira-Simpsona

Prędkość wiatru dochodzi w porywach do 260 km na godzinę – podało NHC, Krajowe Centrum ds. Huraganów USA. Oko huraganu przeszło 70 km na północ od Martyniki.

Premier Wspólnoty Dominiki, państwa leżącego na wyspie Dominika w grupie wysp Nawietrznych, Roosevelt Skerrit, poinformował nad ranem za pośrednictwem mediów społecznościach, że dach jego domu został zerwany, a on sam jest „na łasce huraganu”. Później dodał też, że jego dom został zalany, ale jemu samemu nic się nie stało.

Lotnisko i porty na Dominice są zamknięte – podaje BBC.

Na sąsiedniej wyspie Martynice, która stanowi departament zamorski Francji, ogłoszono alarm najwyższego stopnia. Na Gwadelupie, która również należy do Francji, ogłoszono ewakuację.

Wczoraj wieczorem huragan Maria stał się „ekstremalnie niebezpiecznym” huraganem czwartej kategorii kierującym się obecnie ku Wyspom Nawietrznym, oddzielającym Morze Karaibskie od Oceanu Atlantyckiego. Huragan, przemieszczający się w przybliżeniu po tej samej trasie, którą wcześniej pokonał huragan Irma, ma dotrzeć do wysp tego archipelagu w nocy z poniedziałku na wtorek czasu miejscowego.

Amerykańskie Krajowe Centrum ds. Huraganów (NHC) przewiduje, że huragan Maria najpierw uderzy w Wyspy Nawietrzne, Antiguę i Barbudę i ostrzega, że opady „mogą spowodować groźne dla życia powodzie i lawiny błotne”.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Enter Air wypuści nowe akcje na nowe samoloty

Enter Air planuje publiczną emisję do 2,3 miliona akcji. Pieniądze z nich przeznaczy na ...

Na Heathrow krótka przerwa w lotach przez podejrzany przedmiot

Międzynarodowe lotnisko Heathrow w Londynie na krótko zawiesiło w piątek odloty z jednego z ...

Itaka przedłuża zawieszenie imprez

Do 10 czerwca biuro podróży Itaka przedłuża zawieszenie wszystkich wyjazdów – ogłosił na Twitterze ...

Lufthansę czeka jeden z największych strajków w historii

Od środy do piątku (6-8 listopada) – w tym terminie piloci Lufthansy zapowiadają przerwę ...

Podlasie inwestuje w wędkarzy

Przystań wędkarska, sklep rybny, rozbudowa pensjonatów czy inwestycje gastronomiczne – to przykłady projektów, które ...

LOT rozszerza siatkę lotów krajowych

20 czerwca LOT uruchomi kolejne połączenia krajowe. Tym razem z Rzeszowa do Gdańska raz ...