Rząd przyjął uchwałę o Centralnym Porcie Komunikacyjnym

PAP

Decyzja rządu ws. Centralnego Portu Komunikacyjnego była długo oczekiwana – ocenia prezes PLL LOT Rafał Milczarski. Jego zdaniem CPK to „projekt cywilizacyjny” dla Polski

Rząd przyjął uchwałę w sprawie przyjęcia „Koncepcji przygotowania i realizacji inwestycji Port Solidarność – Centralny Port Komunikacyjny dla Rzeczypospolitej Polskiej”. Do końca 2019 roku mają trwać prace przygotowawcze, a port ma być budowany przez kolejnych osiem lat.

– Decyzja rządu ws. Centralnego Portu Komunikacyjnego była długo wyczekiwana – mówi Milczarski. Jak dodaje, „to jest projekt cywilizacyjny dla całego kraju”. – CPK ma szansę być nie tylko sercem transportowym Polski, ale Europy Środkowej, a może i większej części Europy – zauważa.

Przyznaje, że choć projekt technologicznie jest „niebywale skomplikowany”, to sam projekt i jego wykonanie może być proste. – Lokalizacja CPK jest znakomita. Jest optymalna z perspektywy systemu transportowego Polski, zarówno, jeśli chodzi o funkcję lotniczą, jaką będzie pełnił ten port, jak również i kolejową. To jest wielka, dziejowa chwila dla naszego kraju – podkreśla szef LOT-u. Zdaniem Milczarskiego, z perspektywy Polski inwestycja ta może oznaczać gigantyczny skok gospodarczy.

– LOT jest największym przewoźnikiem z Europy Środkowo-Wschodniej, czyli obszaru obejmującego 19 krajów o łącznej liczbie 180 mln mieszkańców. W tej sytuacji port przesiadkowy jak CPK to fenomenalny biznes. W sensie awiacji mamy wybitne położenie geograficzne, a Port Solidarność nie będzie miał jakichkolwiek problemów rozwojowych, z jakimi spotykamy się obecnie na Lotnisku Chopina – podkreśla.

Jak poinformowało w komunikacie Centrum Informacyjne Rządu, pełnomocnik rządu ds. CPK Mikołaj Wild rekomenduje wybudowanie Centralnego Portu Komunikacyjnego w Stanisławowie w gminie Baranów koło Grodziska Mazowieckiego.

„Budowa nowego obiektu jest konieczna, bo Lotnisko Chopina nie może pełnić funkcji dużego portu przesiadkowego. Niedługo nie będzie w stanie obsłużyć rosnącego ruchu – jego przepustowość jest na wyczerpaniu (od lipca 2016 roku do lipca 2017 roku ruch na tym lotnisku wzrósł o 24,7 procent). Nowo tworzony obiekt przejmie ruch cywilny z Lotniska Chopina” – poinformowało CIR w komunikacie.

Jak przekazano, nowe lotnisko, usytuowane między Łodzią a Warszawą, ma być jednym z największych przesiadkowych portów lotniczych w Europie. Po pierwszym etapie budowy ma obsługiwać do 45 mln pasażerów rocznie, a docelowo nawet ok. 100 mln.

Lotnisko ma powstać na ok. 3000 ha gruntów. Obiekt wraz z towarzyszącą infrastrukturą drogową i kolejową ma kosztować ok. 30-35 mld złotych. Do końca 2019 roku mają trwać prace przygotowawcze, a sam port ma być budowany przez kolejnych 8 lat, czyli powinien być otwarty w 2027 roku.

„Przewidziano także stworzenie prawnych i infrastrukturalnych warunków do ulokowania w otoczeniu Portu Solidarność nowego miasta, w skład którego mogłyby wchodzić np. parki biznesu, centrum targowo-wystawiennicze i kongresowe obsługujące region Europy Środkowej, a także inne centra konferencyjne oraz obiekty biurowo-administracyjne. Oznacza to, że od początku w sposób przemyślany będzie można stworzyć nowe miasto” – napisano w komunikacie.

Jak zauważono, według prognoz Urzędu Lotnictwa Cywilnego, liczba pasażerów na polskich lotniskach w 2035 roku może wynieść nawet 94 mln osób. „Bez CPK Polska nie będzie miała konkurencyjnej oferty na rynku lotniczym porównywalnej z państwami Europy Zachodniej, a nasz kraj będzie skazany na bycie w drugiej lidze” – zaznaczono.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Małopolska na odsiecz branży turystycznej

198 milionów złotych – taką kwotę przeznaczyło na pomoc dla lokalnych przedsiębiorców województwo małopolskie. ...

Od lipca Ryanair znów będzie latał z Polski

1 lipca irlandzka tania linia lotnicza reaktywuje loty na prawie 200 trasach z i ...

W Itace posypały się kary za rabaty

Prawie co czwarty agent biura podróży Itaka oferował klientom niedozwolone rabaty. Touroperator zastosował wobec ...

TUI Cruises: Dajesz rabat? Nagród nie będzie

TUI Cruises zapowiada walkę z agentami dającymi zniżki. Ci, którzy dadzą upust kosztem własnej ...

Debata. Bon turystyczny inspiruje do podróżowania

Tegoroczny letni sezon turystyczny był inny od wszystkich. Jak oceniają go organizatorzy wypoczynku? Jak ...

Chociaż armator odwołuje rejsy, agentom wypłaci prowizję

Holland America Line odwołuje wszystkie rejsy wycieczkowe do 30 kwietnia. Dla agentów oznacza to ...