Lotnisko we Wrocławiu ma 2,45 miliona podróżnych

materiały prasowe

Przez pierwsze dziesięć miesięcy 2017 roku Port Lotniczy Wrocław obsłużył ponad 2,45 milionów pasażerów. To więcej niż w całym roku 2016

Od stycznia do października 2017 roku Port Lotniczy Wrocław obsłużył 2,45 mln pasażerów. Dla porównania, w całym 2016 roku było to 2,42 mln podróżnych.

– To ogromny sukces wrocławskiego lotniska, a trzeba zauważyć, że przed nami jeszcze dwa miesiące – mówi cytowany w komunikacie prasowym Dariusz Kuś, prezes Portu Lotniczego Wrocław. – Wszystko wskazuje na to, że do końca roku osiągniemy prognozowany wynik ponad 2,8 mln obsłużonych pasażerów. Sprzyja temu obecna siatka połączeń, w której do dyspozycji podróżnych jest rekordowa liczba ponad 50 kierunków, w tym 12 nowości, między innymi Palermo, Neapol, Agadir, Zurych czy nasza ostatnia nowość, Zanzibar – dodaje.

Tylko w październiku 2017 roku Port Lotniczy Wrocław obsłużył ponad 239 tys. pasażerów (20,5 procent więcej niż w tym samym okresie 2016 roku) i odnotował wzrosty we wszystkich segmentach ruchu. Popularnością cieszyły się połączenia czarterowe (wzrost o 27,2 procent), niskokosztowe (23,1 procent) i krajowe (16,2 procent). Przybyło również podróżujących liniami sieciowymi do największych europejskich lotnisk przesiadkowych (wzrost o 14,2 procent).

Gorące południe

Październik przyniósł duży wzrost liczby pasażerów korzystających z tanich połączeń na południe Europy, które są realizowane przez linie Ryanair. Jest to widoczne zwłaszcza w wypełnieniu samolotów lecących do Hiszpanii, Włoch czy Portugalii. Przebojem października była Teneryfa – na tej trasie zajętych było średnio ponad 96 procent miejsc. W przypadku Malagi, Lizbony czy Rzymu wypełnienie sięgało około 93-94 procent.

– Jesteśmy przekonani, że popularność południowych połączeń będzie się utrzymywała w kolejnych miesiącach. Przyjemne temperatury przyciągają urlopowiczów również jesienią i zimą – mówi Dariusz Kuś. – Dodatkowo przewoźnicy zaproponowali gorące nowości – Agadir, Neapol, a także Palermo, do którego nasi pasażerowie mogą polecieć tanimi liniami jako jedyni w Polsce – dodaje.

Wśród połączeń niskokosztowych cały czas dużą popularnością cieszą się loty na Wyspy Brytyjskie. Najlepszy wynik zanotowano na trasie do Dublina – samoloty były wypełnione na średnio 95 procent. Równie dobre wyniki zaobserwowano w przypadku rejsów do Cork, Bristolu czy Shannon (około 94 procent).

Biznes rośnie w siłę

Wzrosło też zainteresowanie podróżnych ofertą sieciowych połączeń międzynarodowych (ponad 35,1 tys. pasażerów). Dobre wyniki notuje Frankfurt nad Menem. W tym przypadku zajętych było średnio około 79 procent miejsc w samolotach.

– Lufthansa dostrzega potencjał Frankfurtu, dlatego w sezonie zimowym zwiększyła liczbę rejsów na tej trasie do czterech dziennie. Nowy sezon rozpoczęliśmy, witając uroczyście na naszym lotnisku nowego przewoźnika, linie SWISS, które latają do Zurychu – mówi Dariusz Kuś. – To trasa, o którą zabiegaliśmy od lat. We Wrocławiu swoje siedziby ma wiele szwajcarskich firm, między innymi Credit Suisse czy UBS – dodaje. Jak wyjaśnia, Zurych jest ważnym połączeniem także ze względu na możliwość wygodnej przesiadki na trasie do Ameryki Północnej czy Azji, między innymi Bostonu, Nowego Delhi czy Dubaju.

Z biurem podróży do Zanzibaru

W październiku podróżni chętnie korzystali z ofert biur podróży. Pasażerów czarterów było ponad 9 tysięcy. To o ponad 27 procent więcej niż w tym samym czasie rok wcześniej. W zimowym rozkładzie lotów zadebiutowały dwie czarterowe nowości, między innymi Zanzibar. Nowy kierunek na ten sezon ogłosiło biuro podróży Itaka. Pierwszy lot zostanie zrealizowany 7 stycznia 2018 roku.

– To będzie najdalsze miejsce, do którego dotrzemy bezpośrednio z wylotem z Wrocławia. Połączenia będą realizowane raz w tygodniu. Podróżni mogą się zdecydować na wypoczynek siedmio- lub czternastodniowy. Ruszyła sprzedaż wycieczek – mówi Michał Kozak, cytowany w komunikacie prasowym menedżer ds. rozwoju ruchu czarterowego w Porcie Lotniczym Wrocław.

Wrocławscy podróżni mają też do dyspozycji kierunki całoroczne. Są to Wyspy Kanaryjskie (Teneryfa, zimowa nowość czarterowa, Lanzarote i Fuerteventurę) i Egipt (Hurghadę). Do końca marca w Porcie Lotniczym Wrocław obowiązuje zimowy rozkład lotów.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Paryż walczy z Airbnb

Paryż wprowadza nowe zasady dla wynajmujących mieszkania przez portale typu Airbnb. Od października będą ...

Ryanair: Z Gdańska do Szwecji, Izraela i Danii

W sezonie letnim z Gdańska będzie można polecieć Ryanairem do Vaxjo (Szwecja) i Neapolu, ...

Air France: Baw się w wirtualnej rzeczywistości

Linia Air France rozpoczęła testy zestawów do rzeczywistości wirtualnej. Dzięki nim pasażerowie mogą oglądać ...

Mniej pasażerów na lotnisku Zaventem

O 1,7 mln mniej pasażerów – porównując rok do roku – przyjął w 2016 ...

Nowy terminal w Szarm el-Szejk przekona Rosjan?

Lotnisko w Szarm el-Szejk ma nowy terminal. Nowoczesne wyposażenie do obsługiwania pasażerów i monitorowania ...

U progu sezonu Polacy wydali 124 miliony z bonów turystycznych

Tylko w maju i długi weekend czerwcowy Polacy dokonali 170 tysięcy płatności Polskim Bonem ...