Lotnisko we Wrocławiu ma 2,45 miliona podróżnych

materiały prasowe

Przez pierwsze dziesięć miesięcy 2017 roku Port Lotniczy Wrocław obsłużył ponad 2,45 milionów pasażerów. To więcej niż w całym roku 2016

Od stycznia do października 2017 roku Port Lotniczy Wrocław obsłużył 2,45 mln pasażerów. Dla porównania, w całym 2016 roku było to 2,42 mln podróżnych.

– To ogromny sukces wrocławskiego lotniska, a trzeba zauważyć, że przed nami jeszcze dwa miesiące – mówi cytowany w komunikacie prasowym Dariusz Kuś, prezes Portu Lotniczego Wrocław. – Wszystko wskazuje na to, że do końca roku osiągniemy prognozowany wynik ponad 2,8 mln obsłużonych pasażerów. Sprzyja temu obecna siatka połączeń, w której do dyspozycji podróżnych jest rekordowa liczba ponad 50 kierunków, w tym 12 nowości, między innymi Palermo, Neapol, Agadir, Zurych czy nasza ostatnia nowość, Zanzibar – dodaje.

Tylko w październiku 2017 roku Port Lotniczy Wrocław obsłużył ponad 239 tys. pasażerów (20,5 procent więcej niż w tym samym okresie 2016 roku) i odnotował wzrosty we wszystkich segmentach ruchu. Popularnością cieszyły się połączenia czarterowe (wzrost o 27,2 procent), niskokosztowe (23,1 procent) i krajowe (16,2 procent). Przybyło również podróżujących liniami sieciowymi do największych europejskich lotnisk przesiadkowych (wzrost o 14,2 procent).

Gorące południe

Październik przyniósł duży wzrost liczby pasażerów korzystających z tanich połączeń na południe Europy, które są realizowane przez linie Ryanair. Jest to widoczne zwłaszcza w wypełnieniu samolotów lecących do Hiszpanii, Włoch czy Portugalii. Przebojem października była Teneryfa – na tej trasie zajętych było średnio ponad 96 procent miejsc. W przypadku Malagi, Lizbony czy Rzymu wypełnienie sięgało około 93-94 procent.

– Jesteśmy przekonani, że popularność południowych połączeń będzie się utrzymywała w kolejnych miesiącach. Przyjemne temperatury przyciągają urlopowiczów również jesienią i zimą – mówi Dariusz Kuś. – Dodatkowo przewoźnicy zaproponowali gorące nowości – Agadir, Neapol, a także Palermo, do którego nasi pasażerowie mogą polecieć tanimi liniami jako jedyni w Polsce – dodaje.

Wśród połączeń niskokosztowych cały czas dużą popularnością cieszą się loty na Wyspy Brytyjskie. Najlepszy wynik zanotowano na trasie do Dublina – samoloty były wypełnione na średnio 95 procent. Równie dobre wyniki zaobserwowano w przypadku rejsów do Cork, Bristolu czy Shannon (około 94 procent).

Biznes rośnie w siłę

Wzrosło też zainteresowanie podróżnych ofertą sieciowych połączeń międzynarodowych (ponad 35,1 tys. pasażerów). Dobre wyniki notuje Frankfurt nad Menem. W tym przypadku zajętych było średnio około 79 procent miejsc w samolotach.

– Lufthansa dostrzega potencjał Frankfurtu, dlatego w sezonie zimowym zwiększyła liczbę rejsów na tej trasie do czterech dziennie. Nowy sezon rozpoczęliśmy, witając uroczyście na naszym lotnisku nowego przewoźnika, linie SWISS, które latają do Zurychu – mówi Dariusz Kuś. – To trasa, o którą zabiegaliśmy od lat. We Wrocławiu swoje siedziby ma wiele szwajcarskich firm, między innymi Credit Suisse czy UBS – dodaje. Jak wyjaśnia, Zurych jest ważnym połączeniem także ze względu na możliwość wygodnej przesiadki na trasie do Ameryki Północnej czy Azji, między innymi Bostonu, Nowego Delhi czy Dubaju.

Z biurem podróży do Zanzibaru

W październiku podróżni chętnie korzystali z ofert biur podróży. Pasażerów czarterów było ponad 9 tysięcy. To o ponad 27 procent więcej niż w tym samym czasie rok wcześniej. W zimowym rozkładzie lotów zadebiutowały dwie czarterowe nowości, między innymi Zanzibar. Nowy kierunek na ten sezon ogłosiło biuro podróży Itaka. Pierwszy lot zostanie zrealizowany 7 stycznia 2018 roku.

– To będzie najdalsze miejsce, do którego dotrzemy bezpośrednio z wylotem z Wrocławia. Połączenia będą realizowane raz w tygodniu. Podróżni mogą się zdecydować na wypoczynek siedmio- lub czternastodniowy. Ruszyła sprzedaż wycieczek – mówi Michał Kozak, cytowany w komunikacie prasowym menedżer ds. rozwoju ruchu czarterowego w Porcie Lotniczym Wrocław.

Wrocławscy podróżni mają też do dyspozycji kierunki całoroczne. Są to Wyspy Kanaryjskie (Teneryfa, zimowa nowość czarterowa, Lanzarote i Fuerteventurę) i Egipt (Hurghadę). Do końca marca w Porcie Lotniczym Wrocław obowiązuje zimowy rozkład lotów.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Na Śląsku turysta non grata?

Pracownicy centrów informacji turystycznej na Śląsku mają problem z udzieleniem podstawowych informacji. Dla niektórych ...

Agenci franczyzowi – we współpracy wasza szansa

Szef sieci franczyzowej Travel Councellor wie jak sprzedawcy mogą zwiększyć przychody. Po pierwsze powinni ...

Niemiecki rząd przedłuża wsparcie dla firm

Przedłużenie dopłat do pensji do końca przyszłego roku i wsparcia dla małych i średnich ...

Biuro podróży ETI zaczyna z trzyosobową załogą

Aleksandra Kusto i Piotr Jedlicki tworzą, obok dyrektora Kamila Kuraka, zespół startującego w Polsce ...

Wizz Air wybiera się za Atlantyk

Z Irlandii do USA lata już Norwegian. Z Islandii dwie islandzkie linie – WOW! ...

Nowe godziny lotu nie zmarnują urlopu

Przy zmianie godzin przelotu klient może żądać zwrotu pieniędzy za niewykorzystane świadczenia, a nie ...