Amerykanie wzmacniają ochronę kolei

Pixabay

Amerykańskie władze zapowiadają wzmocnienie kontroli bezpieczeństwa szlaków kolejowych. To odpowiedź na apele organizacji terrorystycznych o atakowanie pociągów w Stanach Zjednoczonych

Ostatnio Al-Kaida opublikowała w internecie anglojęzyczną instrukcję, jak zbudować domowe urządzenia, mogące wykoleić jadący pociąg. Artykuł Al-Kaidy skłonił Federalną Administrację Bezpieczeństwa Transportu do wysłania specjalnych ostrzeżeń do organów ścigania w całym kraju, aby szczególnie nadzorowały kolej. W specjalnym komunikacie napisano, że na największych dworcach w USA może zajść potrzeba wprowadzenia dokładnej kontroli pasażerów, podobnych do tych stosowanych już na lotniskach.

Pod dyskusję poddano również pomysł, aby ponad 200 tysięcy kilometrów linii torów monitorowały drony wyposażone w kamery wysokiej rozdzielczości. Umożliwiłoby to zatrzymanie pociągu w przypadku próby zniszczenia toru. Drony będą dużo skuteczniejsze w działaniu niż ludzie, dla których w pełni zabezpieczenie infrastruktury kolejowej jest nie lada wyzwaniem.

Amerykańscy śledczy podają, że po akcji przeciw Osamie bin Ladenowi znaleźli dokumenty, z których wynikało, że w rocznice ataków z 11 września 2001 roku terroryści planowali ataki na system kolejowy w USA. Na szczęście nigdy nie doszło do ich realizacji.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Rekordowy rok w historii Rainbow. Prezes: Jestem zachwycony

W tym roku – rekordowe przychody i udany start Polskich Stref. W przyszłym – ...

Lotnisko w Katowicach ma nową wieżę kontroli lotów

Międzynarodowy Dzień Kontrolera Ruchu Lotniczego, obchodzony 20 października, stał się okazją do uroczystego rozpoczęcia ...

Władze Wenecji: Hoteli jest za dużo

W Wenecji jest za dużo miejsc noclegowych w hotelach i pensjonatach – orzekły tamtejsze ...

MSZ łagodzi ostrzeżenie przed Tunezją

„Ostrzeżenie przed podróżą” zamiast „nie podróżuj” pojawiło się dziś na stronie polskiego Ministerstwa Spraw ...

LOT poleci z Warszawy do Stuttgartu

Od 1 czerwca LOT uruchomi bezpośrednie połączenie na trasie Warszawa – Stuttgart. Rejsy będą ...

Rainbow: Rok rekordowego zysku

Rainbow podsumował trzy kwartały tego roku – wprawdzie liczba klientów zmalała o 2 procent, ...