PKP: Zdążymy z wydawaniem unijnych pieniędzy

Pixabay

Prezes PKP zapowiada, że kolej nie straci unijnych funduszy z europejskiego budżetu obowiązującego do 2020 roku

Ostatnio pojawiły się wątpliwości, czy kraje członkowskie poradzą sobie z wydawaniem pieniędzy ze wspólnej kasy, bo projekty ruszyły z opóźnieniem. Są też nowe, skomplikowane procedury. W przeszłości kolej miała już problemy z ich wykorzystaniem, teraz – jak zapewnia prezes PKP Krzysztof Mamiński – ta sytuacja się nie powtórzy.

– Przyjęty jest harmonogram wykorzystania w całości środków przeznaczonych głównie na infrastrukturę. 66 miliardów złotych zostanie wykorzystanych w całości. Nadrobiliśmy opóźnienia z początkowego okresu i bardzo dobrze rozpędziliśmy tę maszynę – opisuje Mamiński. Jak mówi, dwie trzecie przetargów na wykorzystanie unijnych funduszy zostało już rozstrzygniętych i projekty są realizowane. Pieniądze są przeznaczane głównie na modernizację linii kolejowych, przystosowanie konwencjonalnych torów do dużych prędkości: 160, 200 i 250 kilometrów na godzinę. Modernizowane są także dworce kolejowe i budowane nowe. Kolej inwestuje również w tabor pasażerski i towarowy.

Prezes PKP podaje, że są też już plany na wykorzystanie pieniędzy z budżetu po 2020 roku. Rozpoczęto procesy przygotowawcze, aby projekty były szybko gotowe do realizacji. Podkreśla, że kolej wyciąga wnioski z sytuacji sprzed kilku lat. – Początek był taki, że musieliśmy z pustych szuflad wyjąć okładki zgłoszeń i rozpocząć realizację projektów z dwuletnim opóźnieniem – przypomina Mamiński.

Projekt nowego, 7-letniego budżetu wspólnoty unijnej po 2020 roku poznamy w maju, a negocjacje w sprawie wysokości wydatków potrwają około roku.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Kayak.pl: Polacy na potęgę szukają lotów do USA

Po zapowiedzi zniesienia wiz do Stanów Zjednoczonych liczba wyszukiwań lotów do tego kraju w ...

Blablabus zawiesza działalność w Niemczech

Przewoźnik autokarowy Blablabus wstrzymuje w Niemczech działalność operacyjną. Powodem jest pandemia koronawirusa. Ponownie zamierza ...

Cypr i Grecja wśród krajów z najczystszą wodą do kąpieli w Europie

Cypr, Malta, Austria i Grecja to kraje, w których woda w naturalnych kąpieliskach jest ...

Hotele w Egipcie pełne… w jednej czwartej

Egipskie hotele działające według nowych zasad wymuszonych przez pandemię koronawirusa są już maksymalnie wypełnione ...

Thomas Cook: Agencie, sprzedawaj u nas jak u siebie

Thomas Cook zachęca agentów turystycznych, by wyjaśniali klientom szczegóły oferty znajdującej się na stronie ...

Albania napędza wczesną sprzedaż wakacji

O 60 procent wzrosła w porównaniu z zeszłym rokiem liczba Polaków, którzy w biurach ...